Reklama

Fatalny wybór dla cukrzyka. Czarna lista produktów spożywczych

Lekarze od lat biją na alarm, nazywając cukrzycę epidemią XXI wieku. Mają ku temu solidne podstawy, ponieważ według danych w samym Europejskim Regionie WHO choroba dotyczy ponad 60 milionów ludzi. Liczba zachorowań rośnie we wszystkich grupach wiekowych. Do tego szacuje się, że w niektórych krajach tą chorobą przewlekłą dotkniętych jest 10-12% procent obywateli. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, więc postanowiliśmy podkreślić istotną rolę diety zarówno w profilaktyce, jak i przebiegu schorzenia. Oto czarna lista produktów, które powinny zniknąć z talerzy diabetyków.

  • Słodycze, słodzone napoje i produkty o wysokim stopniu przetworzenia to artykuły spożywcze, których eliminacja wydaje się oczywista w kontekście cukrzycy. Lista specjałów zakazanych dla diabetyków na nich się nie kończy.
  • Pod lupę trzeba wziąć także artykuły zbożowe, mleczne, mięso, a nawet warzywa.
  • Wytyczne te przydadzą się nie tylko pacjentom borykającym się z cukrzycą - istotne są również w profilaktyce.

Niepokojące dane, jeszcze gorsze konsekwencje

Według szacunków dokonanych na podstawie zdiagnozowanych przypadków, około 90 procent przypadków związanych jest z cukrzycą typu 2. Wciąż utrzymująca się tendencja wzrostowa, przez którą coraz częściej mówi się o epidemii, związana jest w znacznej mierze z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, brakiem dostatecznej aktywności fizycznej i związaną z nimi liczbą osób dotkniętych nadwagą i otyłością.

Reklama

Cukrzyca to podstępna choroba, która może być zdiagnozowana nawet po upływie kilku lat od jej wystąpienia. Przestała być kojarzona z problemem typowym dla ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej dotyczy takie młodych dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci. Jakie są konsekwencje cukrzycy? Może prowadzić do rozwoju:

  • chorób układu krążenia,
  • niewydolności nerek,
  • utraty wzroku,
  • amputacji kończyn,
  • w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Warto więc regularnie wykonywać podstawowe badania, by na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w naszych ciałach. Do tego przyjrzyjmy się naszym talerzom. Prezentujemy grupy produktów spożywczych, które w przypadku zagrożenia cukrzycą należy wyeliminować lub ograniczyć ich udział w posiłkach do minimum.

Ma trzydzieści razy więcej witaminy C niż cytryna. Zbija cukier, odchudza, powstrzymuje raka

Produkty zbożowe na cenzurowanym

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia inaczej niż od apetycznej kanapki, której podstawą jest puszysta pszenna bułka lub chałka? Oto nawyk, który wymaga modyfikacji. Diabetycy muszą bowiem unikać produktów wytwarzanych z oczyszczonej mąki pszennej. Dotyczy to więc nie tylko swojskiej kajzerki, ale również bagietek, maślanych bułek, drożdżówek, strucli, pączków... Tego rodzaju specjały mogą wydawać się oczywiste, ale na liście artykułów zakazanych pojawiają się też kasza manna, wszelkie słodkie płatki śniadaniowe oraz płatki kukurydziane, pszenne tortille, sucharki, a także biały ryż i makaron.

Ważne: Weź pod uwagę, że przesadne rozgotowywanie produktów (mowa tu zwłaszcza o ryżu i makaronie) istotnie podnosi ich indeks glikemiczny.

Co z nabiałem? Produkty zakazane w diecie cukrzyka

Komponując dietę dla diabetyka, trzeba ze szczególną uwagą podejść do artykułów mlecznych. W ich składzie pojawia się laktoza - cukier prosty, który powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Do produktów nabiałowych, które powinny zniknąć z jadłospisu, z pełnym przekonaniem zaliczyć można mleko skondensowane, bez którego nadal wiele osób nie wyobraża sobie kawy. Na czarnej liście lądują także tłuste sery żółte i pleśniowe, śmietana, mleko w proszku, serki topione.

Mięso kontra cukrzyca

Diety roślinne zdobywają coraz szersze uznanie, a liczne alternatywy dla mięsa pozwalają tworzyć różnorodny i smaczny jadłospis. Mimo to nie planujesz całkowitej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego? Weź pod uwagę, że w przypadku zagrożenia cukrzycą i wystąpienia samej choroby, w tej kwestii też istnieją ważne ograniczenia.

Dla ułatwienia możesz przyjąć zasadę, że im chudsze mięso, tym lepsze i bezpieczniejsze. Na stan zdrowia diabetyków fatalnie wpływają tłuste gatunki mięsa, w tym wieprzowina, podroby i dziczyzna. Salceson, mielonki i tłuste kiełbasy też idą w odstawkę. Weź pod uwagę, że ważna jest także obróbka mięsa - dużo lepiej na organizm wpłyną produkty duszone i gotowane na parze, niż smażone w grubej warstwie panierki.

"9-5-2-1-0". Ta banalna zasada może uchronić przed otyłością

Warzyw nigdy dość? Na niektóre musisz uważać

Wiele mówi się o konieczności jedzenia jak największej ilości warzyw i o tym, że należy uwzględniać je w każdym posiłku. Niestety, przy cukrzycy nie mamy pełnej dowolności w ich spożywaniu. Niektóre z nich cechują się wysokim indeksem glikemicznym, a w tej dziedzinie przodują gotowane ziemniaki, marchew i buraki. W przypadku dwóch ostatnich dużo lepszym pomysłem jest spożywanie ich w ograniczonych ilościach na surowo.

Unikać trzeba też kukurydzy i zielonego groszku. Rozwagę zachowaj w przypadku dyni, kabaczka, batatów, a także czarnej fasoli.

Polecamy:

Pij, gdy się zmęczysz i jelita niedomagają. Babciny skarb ze słoika

Pogromca toksyn i wysokiego ciśnienia. Ten napój przygotujesz z resztek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama