Reklama

Gdy tyją tylko niektóre części ciała

Zdarza się, że ktoś ma duży brzuch, ale szczupłe nogi. Inna osoba może mieć obfite pośladki i uda, ale talię osy. Dlaczego tak się dzieje, że często tyjemy tylko w jednym miejscu, nierównomiernie?

- To, w jakich partiach ciała tyjemy, uzależnione jest przede wszystkim od naszej płci - zdradziła dietetyk Milena Nosek. - Najczęściej mężczyźni tyją w okolicy brzucha, jest to otyłość typu "jabłko", a kobiety udowo-pośladkowo, czyli typ "gruszka". Ale oczywiście zdarza się, że i u kobiet tyje tylko brzuch lub inna część ciała. Jest to sprawa osobnicza.

Szeroki wybór żywności, zwłaszcza tej bogatej w cukry proste, sprzyja epidemii otyłości. Nie pomaga nawet fakt, że mamy coraz większą świadomość konsumencką. U osób otyłych równowaga hormonalna zostaje zaburzona, co również sprzyja odkładaniu się tłuszczu w określonych partiach ciałach.

Reklama

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym odkładaniu się tłuszczu jest wiek. Im jesteśmy starsi, tym nasze procesy metaboliczne są wolniejsze, a zapotrzebowanie energetyczne mniejsze.

Czy istnieje typ otyłości, który powinien nas bardzo zaniepokoić? - Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia jest otyłość typu jabłko - przestrzega Milena Nosek. - Może się przez nią rozwinąć np. nadciśnienie tętnicze. Ten rodzaj nadwagi jest też najtrudniej zrzucić, ponieważ wiąże się ona z otłuszczeniem narządów wewnętrznych.

Od czego najlepiej zacząć walkę ze zbędnymi kilogramami? Obejrzyj poniższy materiał i dowiedz się, co poradziła w "Dzień Dobry TVN" dietetyk Milena Nosek.

x-news/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tycie | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy