"Gołębi chód" u dzieci
Gołębi chód nie jest trudny do zaobserwowania. Możemy go rozpoznać po tym, że dziecko idąc układa palce jednej lub obu ze stóp do środka, a pięty rotuje na zewnątrz.
Inne sygnały, które mogą świadczyć o gołębim chodzie u dziecka:
- częste potykanie się,
- dziecko preferuje siad w literkę "w", siadając "na piętach" na podłodze ma złączone kolana, ale pięty skierowane na zewnątrz,
- nadmierne kierowanie kolan do środka podczas aktywności ruchowej.
- Niepokój rodziców powinna wzbudzić przede wszystkim asymetria przy chodzie gołębim. Kiedy widzimy, że dziecko idąc układa jedną stopę do środka, natomiast drugą stopę stawia prosto - jest to sygnał, że należy udać się do specjalisty - radzi ekspertka.
Jakie są przyczyny gołębiego chodu?
Gołębi chód może mieć kilka przyczyn. Należy do nich zaliczyć wady wrodzone wynikające z zaburzeń kostnych (w obrębie stawów biodrowych czy kości piszczelowych). Może też wynikać ze zbyt dużego napięcia mięśniowego w okolicy obręczy biodrowej lub zbyt słabych mięśni, a także wad stóp, ale są to głównie wady wrodzone - stopy przywiedzeniowej i końskiej, które powodują skierowanie stóp podczas chodu do wewnątrz. Jednak na gołębi chód mają również wpływ złe nawyki wprowadzające zaburzenia napięciowe w obrębie mięśni, np. nieprawidłowe siedzenie.