Reklama

Gruszka: Kształt zdrowia

Są powszechnie dostępne, mają liczną rzeszę fanów i walczą z jabłkami o palmę pierwszeństwa w kategorii ulubiony owoc Polaków. Ile jest gatunków gruszek? Czym są i jaką funkcję w ich miąższu pełnią komórki kamienne? Dlaczego warto jeść gruszki i komu przyniosą najwięcej korzyści?

Klika tysięcy odmian owocu     

Pierwotnie grusze występowały tylko w strefie umiarkowanej Eurazji. Nie sięgały, jak jabłonie,  daleko na północ, gdyż ich wymagania cieplne są wyższe. Szacuje się, że pyrus (łacińska nazwa grusz) zawiera od 30 do 60 gatunków. Te owoce łatwo się ze sobą krzyżują, tworząc liczne podgatunki i formy przejściowe. Wśród systematyków wciąż brak zgody co do podziału grusz, rozgraniczenia i liczby ich gatunków oraz odmian botanicznych.

W ciągu liczącej co najmniej 30 wieków uprawy gruszy wyselekcjonowano kilka tysięcy odmian uprawnych, które dzieli się na dwie grupy: grusze zachodnie (europejskie) i grusze wschodnie (azjatyckie).  

Reklama

Komórki kamienne

Owoce grusz w swojej budowie przypominają żarówkę, choć to one stały się symbolem i wyznacznikiem obrysów. Kształt gruszki wszedł na stałe do języka. Jej skórka jest gruba ziarnista, zielona, żółta lub brązowa, często sprawia wrażenie jakby była pokryta rdzą. Miąższ jest biały, bywa półprzezroczysty. W nim jest zawarta pewna liczba komórek kamiennych. Wyczuwamy je wyraźnie po wgryzieniu się w owoc. Czym są? To skupiska martwych komórek o bardzo grubych ścianach komórkowych, pełniących funkcję wzmacniającą. U dzikich grusz duża ilość tych grudek pełni funkcję ochronną, skutecznie zniechęcają do rozgryzania owocu. Odmiany sadownicze mają wyraźnie zredukowaną liczbę komórek kamiennych.  

Gruszki dla zdrowia

Medycyna ludowa wykorzystywała ten owoc w formie naparu do leczenia przeziębień. Do dziś odkrywane są ich zdrowotne właściwości. Jakie dotąd poznano?

Korzystne dla sylwetki

Blisko 85 proc. owocu stanowi woda. Gruszka zawiera też sporo błonnika: daje uczucie sytości i korzystnie wpływa na metabolizm. Jest niskokaloryczna i z powodzeniem może być przekąską nawet osób redukujących wagę.

Bezpieczne dla najmłodszych

Gruszki bardzo rzadko powodują alergie. Mogą być jednym z pierwszych produktów podawanych dziecku. Gruszki bez skóry, zblendowane do formy kremu, można serwować już półrocznym maluchom. Regularne ich spożywanie obniża ryzyko astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. 



Korzystne dla układu kostnego


Zjadane regularnie, minimum jedna sztuka co dwa dni, zapobiegają ubytkom wapnia z układu kostnego. Tę zdolność zawdzięczają zawartości boru, który odgrywa ważną rolę w transporcie wapnia w organizmie. Ma to szczególnie znaczenie w diecie dziecka, w  okresie szybkiego wzrostu, gdy kości się budują, a także u osób starszych narażonych na osteoporozę.

Wsparcie zdolności poznawczych


Wspomniany już bor, do spółki z witaminami z grupy B, to istotne wsparcie dla systemu nerwowego i poprawy zdolności poznawczych, takich jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja. Gruszka zjadana w przerwie międzylekcyjnej pomoże każdemu uczniowi w zdobywaniu wiedzy. 

Ewa Koza, mamsmak.com    

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gruszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy