Herbata zbawieniem dla wątroby?
Nowe badania wykazują, że cztery filiżanki herbaty lub kawy w ciągu dnia mają dobry wpływ na... wątrobę. Badania amerykańskiego uniwersytetu wykazują, że kofeina zmniejsza stłuszczenie wątroby - podaje dziennik "The Telegraph".
Badania wykazały, że zwiększone spożycie kofeiny może zmniejszyć stłuszczenie wątroby u osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD). U siedmiu na dziesięć osób z rozpoznaną cukrzycą lub tych, którzy są otyli, stwierdzono większą podatność na choroby wątroby. Nie ma skutecznego leczenia NAFLD oprócz diety i ćwiczeń fizycznych - donosi czasopismo "Hepatology".
Mimo to, profesor Paul Yen, z amerykańskiego Uniwersytetu Duke, przeprowadził badanie komórkowe na myszach, w związku z leczeniem stłuszczenia wątroby. Odkrył, że kofeina zawarta w herbacie pobudza metabolizm lipidów przechowywanych w komórkach wątroby i zmniejszył stłuszczenie wątroby myszy, które wcześniej były karmione pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu.
Badania sugerują, że spożywanie około 4 filiżanek herbaty lub kawy dziennie, może mieć bardzo korzystny wpływ na organizm. "To pierwsze tak szczegółowe badania mechanizmu działania kofeiny na wątrobę, a wyniki są bardzo interesujące" - powiedział profesor Yen dziennikowi "The Telegraph". "Kawa i herbata są tak powszechnie spożywane, a przekonanie, że mogą być lecznicze nie było do tej pory brane pod uwagę. Zakładano wyłącznie zły wpływ kofeiny na organizm" - dodaje.
Odkrycie może prowadzić do rozwoju badań nad wpływem kofeiny na organizm człowieka i wprowadzenia leków, które bez skutków ubocznych mogą mieć działanie terapeutyczne właśnie m.in. na wątrobę. Tymczasem International Life Sciences Institute prowadzi badania nad wpływem zielonej herbaty na wątrobę. Wygląda na to, że kofeina przestanie być postrzegana wyłącznie jako składnik szkodzący zdrowiu.