Reklama

Hipernatremia: Przyczyny, objawy i leczenie

Zbyt wysokie stężenie sodu we krwi jest dużym zagrożeniem dla organizmu – przede wszystkim obciąża serce i układ krążenia. Długotrwałe zaburzenie gospodarko wodno-elektrolitowej prowadzi do powstania kamieni nerkowych i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka, a nawet udaru mózgu. Jakie są przyczyny i objawy hipernatremii? Jak chronić się przed tym zaburzeniem i na czym polega leczenie?

Czym jest hipernatremia i jakie są jej przyczyny?

Hipernatremia to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej polegające na zbyt wysokim stężeniu sodu we krwi. Występuje, gdy poziom tego pierwiastka przekracza 145 mmol/l. Może mieć charakter ostry lub przewlekły i dotyczy osób w każdym wieku. Warto wiedzieć, że sód przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu – odpowiada przede wszystkim za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, od niego uzależniony jest także stopień nawodnienia organizmu. Jednak w nadmiarze prowadzi do nadciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy serca, co w niektórych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią.

Reklama

Przyczyną hipernatremii może być odwodnienie organizmu (np. na skutek wysokiej gorączki, biegunki, wymiotów, oddawania zbyt dużej ilości moczu lub nadczynności tarczycy), niedobór wazopresyny – hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody i sodu, a także nieodpowiednia dieta. Za nadmiar sodu w organizmie odpowiadają przede wszystkim wędliny, wędzone ryby i mięsa, słone przekąski oraz żywność wysokoprzetworzona. Zdarza się, że hipernatremia towarzyszy stanowi zapalnemu nerek.

Objawy hipernatremii

Hipernatremia może mieć przebieg ostry (trwa do 12 godzin i jest groźniejsza, objawy są bardziej intensywne) oraz przewlekły (trwa ponad 48 godzin, a symptomy są mniej niepokojące). Objawy są zależne od przyczyny wysokiego stężenia sodu. W przypadku gwałtownego odwodnienia (np. u małych dzieci na skutek biegunki) charakterystyczne są nudności, bóle tylnej części głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, senność, osłabienie, suchość błon śluzowych i silne pragnienie. W ekstremalnych przypadkach (zwłaszcza u pacjentów starszych i zmagających się z chorobami przewlekłymi) może dojść nawet do śpiączki i śmierci. Z kolei przy hipernatremii spowodowanej przewodnieniem obserwuje się zastój płucny, problemy z oddychaniem, przepełnienie żył szyjnych, a także obrzęki.

Skutki hipernatremii

Hipernatremia prowadzi do nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń pracy układu krążenia, zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. Nadmiar sodu w organizmie zwiększa też ilość wydalanego z moczem wapnia, a to przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Zbyt wysokie stężenie sodu negatywnie wpływa również na żołądek – uszkadza błonę śluzową, co grozi powstaniem wrzodów, a nawet nowotworu tego narządu.

Leczenie hipernatremii

Hipernatremię diagnozuje się na podstawie badania krwi. Leczenie opiera się na przyjmowaniu płynów z małą zawartością sodu. Czasem konieczne jest podanie leków odwadniających, by nerki szybciej pozbyły się nadmiaru sodu. W przypadku przewodnienia stosuje się tzw. hemodializę, czyli usuwanie toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. Bardzo istotna jest także dieta niskosodowa chroniąca przed nadciśnieniem tętniczym, np. bardzo popularna w ostatnim czasie dieta DASH.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy