Homeopatia szkodzi

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Homeopatia może być szkodliwa, jeśli pacjent stosując ją opóźnia pomoc medycyny opartej na nauce. Mówili o tym w Tuluzie eksperci z europejskich akademii nauk podsumowując swój raport. Według nich homeopatia nie jest skuteczniejsza niż placebo.

Lekarze i naukowcy nie mają wątpliwości. Homeopatia szkodzi
Lekarze i naukowcy nie mają wątpliwości. Homeopatia szkodzi123RF/PICSEL

Podczas Europejskiego Forum Otwartej Nauki we francuskiej Tuluzie europejscy eksperci omawiali ustalenia raportu EASAC dotyczącego homeopatii. EASAC to rada doradztwa naukowego tworzona przez akademie nauk z krajów UE.

- Dotąd nie istnieją silne, odtwarzalne dowody potwierdzające, że - jeśli nie bierze się pod uwagę efektu placebo - homeopatia jest skuteczna w leczeniu którejkolwiek znanej nam choroby - napisano w raporcie.

Dr Robin Fears z EASAC prezentując raport zwracał uwagę, że "homeopatia może być szkodliwa dla pacjentów, jeśli stosując ją opóźniają oni poszukiwanie pomocy w medycynie opartej na wiedzy".

Podawał przykład stosowania homeopatii w chorobach zakaźnych, zamiast stosowania leków o udokumentowanym działaniu. Zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji nieodpowiednie leczenie może się przyczyniać do rozprzestrzeniania się patogenów na kolejne osoby.

Prezes szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk prof. Dan Larhammar żartował: - Jeśli komukolwiek uda się udowodnić, że mechanizmy, które przewiduje homeopatia, są prawdziwe, powinien od razu otrzymać nominację do trzech Nagród Nobla. Chodzi mi nie tylko o Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, ale również w dziedzinach fizyki i chemii. Bo idea homeopatii łamie zasady z każdego z tych obszarów nauki.

Dr Fears wyjaśniał, że mechanizmy, których istnienie zakłada homeopatia, stoją w sprzeczności z ogromną liczbą dowodów naukowych. Chodzi choćby o to, jak leki łączą się z receptorami.

Jak poinformował, nie istnieją też żadne naukowe dowody na rzekomą "pamięć wody", o której mówi się w homeopatii. Żartował, że o ile w ogóle można mówić o pamięci wody, pamięć ta trwałaby ułamek nanosekundy, a jej zasięg nie przekraczałby ułamka nanometra.

Prof. Larhammar zaprezentował wyniki badań dotyczących stosowania homeopatii w 21 krajach UE. Polska wypadła w tym zestawieniu najlepiej: do stosowania homeopatii przyznało się tylko 0,7 proc. respondentów. We Francji odsetek ten jest najwyższy - to niemal 13 proc.

Podczas panelu padło pytanie, czy stosowanie homeopatii może świadczyć o nieufności części społeczeństwa do przemysłu farmaceutycznego. Prof. Anne Glover, była doradczyni naukowa przewodniczącego Komisji Europejskiej powołała się na dane z raportu EASAC. Wynika z nich, że rynek leków homeopatycznych w Unii Europejskiej wart jest 1 mld euro. - Osobiście jestem nieufna wobec przemysłu homeopatycznego (...) To też nie jest mały rynek - oceniła. Wyraziła nadzieję, że dzięki raportowi EASAC więcej ludzi spojrzy na temat homeopatii z podobnej perspektywy.

Podczas ESOF wybitni badacze z różnych stron świata mają okazję debatować nad najważniejszymi wyzwaniami, jakie czekają nasz kontynent i świat. Prezentują też swoje najnowsze badania i biorą udział w setkach wykładów, paneli, spotkań.

Ludwika Tomala

INTERIA.PL/PAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na