Reklama

Ich wysoki poziom jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Poznaj remedium na zmniejszenie trójglicerydów

Podwyższony poziom trójglicerydów to znak ostrzegawczy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Na domiar złego – ich zwiększona zawartość we krwi przez długi czas nie daje żadnych charakterystycznych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań. Stosując odpowiednią dietę, jesteśmy w stanie uporać się z problemem i przywrócić ich odpowiedni poziom.

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy, inaczej triglicerydy (TG) są jednym z najważniejszych elementów tkanki tłuszczowej i stanowią niezwykle ważną dla organizmu rezerwę energii, która pobierana jest w momencie, gdy nie zapewnimy sobie odpowiedniej liczby kalorii. Dostarczane są wraz z pożywieniem, ale częściowo powstają również w wątrobie ze zgromadzonych węglowodanów i kwasów tłuszczowych.

Utrzymanie trójglicerydów na odpowiednim poziomie sprawia, że organizm funkcjonuje prawidłowo, ale przekroczenie pewnych wartości może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Jeśli poziom trójglicerydów przekroczy 150 mg/dl, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu ułożenia odpowiedniej dla nas diety.

Reklama

Wartości sięgające powyżej 200 mg/dl mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne i taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Wysokie stężenie trójglicerydów we krwi zwiększa ryzyko miażdżycy, udaru mózgu, zawałowi serca, uszkodzenia narządów wewnętrznych, rozwoju cukrzycy typu 2., nadciśnienia tętniczego, rozwoju zespołu metabolicznego czy choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

Co należy jeść, by utrzymać trójglicerydy w normie?

Barak regularnej aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, dieta bogata w węglowodany proste i tłuszcze nasycone - to jedne z kilku głównych czynników wpływających na podwyższony poziom trójglicerydów we krwi.

Pacjenci borykający się z wysokim poziomem TG muszą szczególną uwagę zwrócić na swoją dietę, która powinna być niskotłuszczowa.

Na szczęście istnieją produkty, których spożywanie pozwoli nam na zmniejszenie stężenia TG do bezpiecznych wartości, a przy okazji oczyści nasze tętnice i żyły.

Warzywa

Najlepiej spożywać je w formie surowej, gdyż dostarczymy wówczas organizmowi najwięcej witamin. Przy zwiększonym poziomie TG doskonale sprawdzą się pomidory, fasola, ciecierzyca, soczewica i groszek.

Tłuste ryby

Łosoś, dorsz, makrela czy śledź to ryby bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Tłuszcze pochodzenia roślinnego

Oliwa i olej rzepakowy - extra virgin i tłoczone na zimno zawierają w obie zdrowe kwasy tłuszczowe. Doskonałym wyborem są również orzechy, pestki dyni oraz awokado.

Pamiętajmy, że przy wysokim poziomie trójglicerydów we krwi powinniśmy zrezygnować ze smażenia produktów na rzecz przygotowywania ich na parze. Dobrą formą obróbki termicznej jest także duszenie oraz pieczenie bez dodawania tłuszczu.

Czytaj także: Tłuszcze trans. Dlaczego warto się ich wystrzegać?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama