Reklama

Inhalacja z majeranku ulży podczas przeziębienia

W sezonie jesienno-zimowym szczególnie narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje, które mogą skutkować przeziębieniem, a nawet grypą. W zdecydowanej większości towarzyszy nam wówczas ogólne osłabienie, katar i uporczywy kaszel. Oprócz stosowania dostępnych w aptece medykamentów, możemy także użyć domowych sposobów, dzięki którym szybciej wrócimy do zdrowia.

Coraz więcej osób sięga po dobrodziejstwa medycyny naturalnej, która skutecznie może pomóc nam w pozbyciu się przeziębienia. Rzecz jasna taka forma leczenia powinna być wyłącznie dodatkiem do zaleceń lekarza i uprzednio z nim skonsultowana.

Jednym z naturalnych sposobów radzenia sobie z katarem jest sięgnięcie po majeranek. Zmniejsza on obrzęk błony śluzowej nosa, przez co ułatwia nam oddychanie. Zioło, dzięki swym prozdrowotnym właściwościom, pomoże nam także uporać się z męczącym kaszlem.

Majeranek zawiera w sobie substancje, które wykazują działanie wykrztuśne, dlatego najlepiej stosować go podczas kaszlu mokrego.

Reklama

Jak przygotować inhalację z majeranku?

Inhalacje na bazie majeranku możemy stosować w przypadku niedrożności nosa, czyli kataru, ale również podczas zapalenia zatok. Zioła majeranku wsypujemy do miski, całość zalewamy wrzątkiem, a następnie odkładamy na kilka minut do zaparzenia. Po tym czasie głowę nachylamy nad miską i przykrywamy ją ręcznikiem. Napar wdychamy przez maksymalnie kilkanaście minut.

Czytaj także: Idealne zioła dla cukrzyków

Jak przygotować napar z majeranku na kaszel?

Jedną łyżkę suszonego majeranku wsypujemy do szklanki, zalewamy wrzątkiem i przez 15 minut parzymy pod przykryciem. Kiedy napar przestygnie, odcedzamy go z majeranku i dodajemy jedną łyżkę miodu. Tak przyrządzony napar możemy pić 2-3 razy dziennie.  

Dobrym pomysłem na zmniejszenie kaszlu, jest także przygotowanie płukanki z majeranku. W tym celu zioła zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż się zaparzą. Po 10 minutach odcedzamy całość i do naparu dodajemy jedną łyżkę oliwy. Wszystko dokładnie mieszamy. Roztworem płuczemy gardło i po kilkunastu sekundach wypluwamy. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy