Reklama

Reklama

Zioła dla cukrzyków. Skutecznie obniżają poziom cukru

Zioła mogą być istotnym wsparciem dla diabetyków i osób, u których lekarze stwierdzili stan przedcukrzycowy. Niektóre mieszanki ziołowe oraz napary mają niesamowite właściwości. Obniżają poziom cukru we krwi i pozwalają utrzymać jego prawidłową wartość w organizmie przez długi czas. Cukrzycy – w porozumieniu z lekarzem – mogą stosować ziołowe kuracje. Jakie zioła będą dla nich właściwe? Przygotowaliśmy listę, która ułatwi rozeznanie.

Kuracja ziołowa? Najpierw skonsultuj ją z lekarzem!

Zioła nie wyleczą cukrzycy. To choroba, która powinna być leczone farmakologicznie. W przypadku diabetyków niezwykle istotny jest jednak odpowiedni styl życia. Aktywność fizyczna, przestrzeganie diety cukrzycowej przy stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych dają bardzo dobre efekty i sprawiają, że pacjent funkcjonuje właściwie normalnie. Wsparciem dla osób chorujących na cukrzycę może być również regularne picie naparów sporządzonych na bazie ziół.

Niektóre mieszanki ziołowe wspomagają organizm i obniżają poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, by każdą modyfikację diety - a więc również włączenie do niej ziół - konsultować z lekarzem prowadzącym. Aby kuracja ziołowa przyniosła efekt, musi być dobrana odpowiednio. Pojedyncze napary i ziołowe mieszanki nie mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Reklama

Zioła na cukrzycę: Nieocenione wsparcie w walce z chorobą

Dlaczego diabetycy powinni rozważyć ziołowe kuracje? Zawarte w niektórych substancje wspierają pracę wątroby i trzustki. Wpływają korzystnie również na gospodarkę węglowodanową i, co najważniejsze, regulują poziom insuliny we krwi. Napary stosowane regularnie minimalizują nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące cukrzycy, z jakimi często borykają się diabetycy. Niwelują zmęczenie i przywracają energią. Zmniejszają napady głodu, minimalizują problemy jamy ustnej.

Oczywiście najlepiej jest rozpocząć ziołową kurację, gdy choroba nie rozwinęła się w pełni. Osoby, u których wykryto stan przedcukrzycowy, mogą sięgnąć po zioła i mieszanki ziołowe (chyba że lekarz uzna kurację za niewskazaną). Jakie zioła polecane są w przypadku cukrzycy? Lista jest długa. Oto pięć propozycji, które warto wziąć pod uwagę.  

Zioła dla cukrzyków: morwa biała

Z owoców morwowych często przyrządza się dżemy. Ta roślina jest źródłem wielu dobroczynnych substancji. Obecność flawonoidów, a więc przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów sprawia, że działa  przeciwmiażdżycowo, obniżając "zły" cholesterol, a także przeciwzakrzepowo. Cukrzycy także mogą  wspomagać organizm morwą.

W przypadku diabetyków najbardziej polecana jest morwa biała. Aktywne składniki, które mają właściwości hipoglikemizujące. Oznacza to, że hamują aktywność enzymów, które rozkładają cukry złożone na cukry proste. Niestrawiona część węglowodanów zostaje wydalona z organizmu.

Kto powinien korzystać z prozdrowotnych właściwości morwy białej? Napar z tej rośliny szczególnie polecany jest osobom,  które znajdują się w stanie przedcukrzycowym oraz pacjentom, u których wykryto cukrzycę typu 2.

Zioła dla cukrzyków: mniszek lekarski

Mniszek lekarski, nazywany potocznie mleczem lub dmuchawcem również jest polecany we wczesnych stadiach cukrzycy oraz przy cukrzycy typu 2. Regularne picie naparu lub soku z mniszka lekarskiego pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Mniszek obniża również indeks glikemiczny poszczególnych pokarmów.  Ponadto działa moczopędne, a w związku z tym pomaga w usuwaniu złogów cukru z nerek.

Mniszek lekarski korzystnie wpływa także na inne funkcje organizmu. Reguluje poziom cholesterolu we krwi,  dzięki czemu minimalizuje ryzyko miażdżycy i wspomaga układ krwionośny. Dobrze wpływa na przemianę materii, polecany jest osobom na diecie odchudzającej.

Zioła dla cukrzyków: kozieradka

Kozieradka w Polsce nie jest tak popularna, jak mniszek lekarski czy morwa biała. To gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych. W walce z cukrzycą szczególnie często wykorzystuje się jej nasiona. Badanie opublikowane w "European Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że regularne spożywaniu nasion kozieradki lub naparu przyrządzonego na bazie rośliny może obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 25 proc.

Dobroczynne działanie kozieradki, według naukowców, może być związane z tym, że roślina ta, a zwłaszcza jej nasiona jest źródłem rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego. Substancja ta znacznie spowalnia wchłanianie węglowodanów. 

Zioła dla cukrzyków: pokrzywa

Ziołem,  które może pomóc w obniżeniu poziomu cukru w organizmie, jest również pokrzywa, znana głównie ze swoich właściwości moczopędnych i detoksykujących. Pokrzywa oczyszcza organizm i pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi, obniżając go. Zalecana jest przy wszystkich typach cukrzycy (należy skonsultować kurację z lekarzem).

Susz z pokrzywy jest ogólnodostępny - w saszetki możemy zaopatrzyć się zarówno w sklepach spożywczych, jak i aptekach. Napar jest niezwykle delikatny w smaku. Korzystnie działa również na dolegliwości żołądkowe. Diabetycy śmiało mogą zastąpić min herbatę.

***
Zobacz również:

Poziom cukru może się zmienić z nietypowych powodów. Warto je poznać

Letnie przysmaki w diecie cukrzyka

Dziewięć wczesnych objawów cukrzycy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła | cukrzyca | cukrzyca typu II | cukrzyca zioła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy