Inulina: Cukier idealny dla diabetyków
Cukier i cukrzyca - można odnieść wrażenie, że się wykluczają. A przecież osoby borykające się z cukrzycą również muszą dostarczać węglowodany (cukry złożone) do organizmu, to jeden z podstawowych składników odżywczych. Diabetycy zobligowani są wybierać najlepsze z możliwych.
Inulina jest wielocukrem, który może przynieść wiele korzyści nie tylko przy nieprawidłowym poziomie cukru we krwi. Kiedy jest szczególnie pożądana? Inulina jest białym, bezsmakowym proszkiem. Z uwagi na podobieństwo do skrobi bywa nazywana skrobią georginiową. Jest polisacharydem, złożonym z cząsteczek glukozy i fruktozy.
Nie jest trawiona w ludzkim przewodzie pokarmowym, dlatego pełni rolę błonnika. Jej rozkładu dokonują bakterie w okrężnicy, a spożywana w dużych ilościach będzie powodowała wzdęcia i gazy jelitowe. Jednorazowe przyjęcie porcji większej niż 30 gramów inuliny może prowokować biegunkę. Umiar, jak zawsze, jest kluczowy. Dobrze rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Inulina jest prebiotykiem, o licznych zasługach dla prawidłowej flory bakteryjnej naszych jelit.
Skąd ją pozyskać?
Inulina gromadzi się głównie w korzeniach, kłączach i dolnych częściach łodyg roślin, stanowi ich materiał zapasowy. Najwięcej inuliny występuje naturalnie w korzeniach cykorii, topinamburu i mniszka lekarskiego. Z tych roślin jest pozyskiwana dla celów dietetyczno-leczniczych i dla potrzeb przemysłu spożywczego. W mniejszych stężeniach inulina jest obecna również w czosnku i cebuli, karczochach, bananach, porach czy szparagach.
Wsparcie metabolizmu
Stymulując wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego inulina powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi. Usprawnia też pracę przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, redukuje toksyczne metabolity i poprawia wchłanianie wapnia z układu pokarmowego. Jest często polecana osobom na diecie odchudzającej: pomaga oczyścić jelita i wspiera w redukcji wagi. Potęguje też uczucie sytości, zapobiega więc przejadaniu się.
Dla diabetyków
Inulina ma korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu: spowalnia wchłanianie cukru z pokarmu do krwi i obniża indeks glikemiczny spożytych produktów. Ma też naukowo udowodnione działanie obniżające poziom cukru we krwi. Z uwagi na niską kaloryczność jest powszechnie stosowana do produkcji żywności niskoenergetycznej. Jest dziesięć razy mniej słodka niż sacharoza.
Zastosowanie
Inulina ma właściwości żelujące, zagęszczające i stabilizujące. Jest stosowana jako zamiennik tłuszczu w produktach, którym chce się zmniejszyć kaloryczność. Przemysł spożywczy chętnie korzysta z inuliny. Jest surowcem do otrzymywania syropu wysokofruktozowego, który używany jest jako substytut cukru w pieczywie, słodyczach, dżemach, produktach mlecznych, deserach mrożonych, napojach gazowanych i niegazowanych, marynatach, dodatkach do potraw, dosładzanych owocach sprzedawanych w puszkach, nadzieniach do ciast, sosach sałatkowych czy ketchupie. Sama inulina jest często dodawana do jogurtów, serków, deserów mlecznych, lodów, czekolad i margaryn.
Ewa Koza, mamsmak.com