Jajka przepiórcze: Źródło cennych wartości odżywczych
Jaja przepiórcze, choć na rynku spotykane zdecydowanie rzadziej niż kurze, mogłyby z powodzeniem zastąpić wiele produktów w naszej diecie. Dlaczego? Ponieważ zawierają potężną dawkę wartości odżywczych, których na co dzień potrzebujemy. To jednak nie jedyna zaleta przepiórczych jajek. Są bezpieczne dla sylwetki, ponieważ zawierają niewiele kalorii. Powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Sprawdź, dlaczego.
W jajach przepiórczych znajdziemy wiele cennych wartości odżywczych, których na co dzień nasz organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Po pierwsze jaja przepiórcze zawierają spore ilości białka. Po drugie znajdziemy w nich witaminę A oraz B - obydwie są niezbędne dla zdrowia oraz urody. Po trzecie jaja przepiórcze to źródło minerałów: magnezu, żelaza, potasu, chromu, a także cynku. Patrząc na ich skład trudno się dziwić, że tak świetnie wpływają na zdrowie.
Właściwości prozdrowotne przepiórczych jaj
Przepiórcze jaja działają świetnie na pracę całego organizmu. Ich jedzenie zalecane jest przy różnego rodzaju dolegliwościach, między innymi:
1. Przy anemii lub obniżonym ciśnieniu krwi. Dzięki sporej ilości żelaza oraz magnezu jaja przepiórcze poprawiają jakość krwi oraz regulują ciśnienie.
2. Przy chorobie wrzodowej, otyłości oraz chorobach układu pokarmowego. Jaja przepiórcze zawierają niewielką ilość kalorii, dlatego nie są zagrożeniem dla narządów układu pokarmowego. Ponadto, obecne w nich białko łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
3. Przy stanach depresyjnych. Regularnie jedzone jajka przepiórcze dostarczają sporo magnezu naszemu organizmowi, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie psychiczne.
4. Przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Badania potwierdzają, że jaja przepiórcze działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Stąd zaleca się je jeść w przypadku stanów zapalnych organizmu.
Jajka przepiórcze powinny znaleźć się w jadłospisie każdego dziecka, ponieważ dostarczają solidną dawkę witamin i minerałów, których potrzebuje organizm dziecka.
Ważną zaletą jaj przepiórczych jest ich niskokaloryczność. Ponadto, kurze jaja zawierają również mało tłuszczu. Nie musimy się zatem obawiać o podwyższony cholesterol.
Jajka przepiórcze można śmiało stosować zamiast kurzych w kuchni. Wypiekom nadadzą intensywny żółty kolor. Idealnie nadają się również jako dodatek do sałatek.
Jak gotować przepiórcze jaja?
Warto pamiętać, że przepiórcze jaja gotuje się trzy razy krócej niż kurze. Będą pyszne zarówno, gdy przyrządzimy je na miękko, jak i na twardo.