Reklama

Jak chronić stawy

Na pierwsze przejażdżki rowerem najlepiej wybierz płaski teren i szerokie, równe, dobrze ubite ścieżki. Wtedy łatwiej o komfortową i bezpieczną jazdę!

O tym koniecznie pamiętaj: Zawczasu zadbaj o swobodę ruchów, najlepiej zakładając luźne, sportowe ubranie. Jeśli po przejechaniu krótkiej odległości czujesz, że np. spodnie uciskają cię pod kolanem, oznacza to, że są za ciasne i należy wrócić do domu, by się przebrać.

Lepiej to zrobić, niż potem męczyć się na przejażdżce! Poza tym niewygodny ubiór to nienaturalne ruchy i większe ryzyko przeciążenia oraz upadku. Unikaj jazdy na rowerze po deszczu. Na wilgotnych, śliskich ścieżkach łatwo o upadek!

Gdy rowerzystą jest dziecko, zadbaj o takie ustawienie siodełka, by maluch, siedząc na rowerze, mógł swobodnie oprzeć palce stóp o podłoże. Siodełko powinno też być miękkie. Wtedy dobrze amortyzuje wstrząsy i chroni młody kręgosłup. Obowiązkowe wyposażenie na rower dla dzieci to kask, a najlepiej także nakolanniki i nałokietniki.

Reklama

Aby rower dobrze służył...

Kierownicę ustaw powyżej siodełka. Podczas jazdy łokcie powinny być lekko zgięte, plecy nieznacznie pochylone. Pedały powinny być na tyle duże, żeby można było o nie stabilnie oprzeć stopy.

Siodełko – właściwa wysokość to taka, która nie powoduje całkowitego wyprostowania nogi. Dla bezpieczeństwa zrób przegląd roweru, zwłaszcza elementów odpowiadających za tor jazdy i hamowanie.

Jak sobie pomóc, jeśli jednak się przeciążysz

Schładzaj lub ogrzewaj: Zarówno ciepło, jak i zimno mogą przynieść ci ulgę w dolegliwościach. Dobierz metodę do objawów.

Jeśli boli cię krzyż: Weź gorącą kąpiel, naklej specjalny plaster rozgrzewający lub zrób okład z borowiny – pod wpływem wysokiej temperatury mięśnie wokół kręgów rozluźnią się. Ich skurcz to reakcja obronna służąca unieruchomieniu kręgów.

Gdy spuchło kolano: Zastosuj okład z lodu lub paczki mrożonych warzyw – to obniży temperaturę tkanek i zmniejszy stan zapalny.

Zrelaksuj się

Przeciążonym stawom trzeba zapewnić odpoczynek. Nie próbuj dalej pracować, bo grozi to poważnym urazem!

Superodciążająca pozycja: Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach pod kątem prostym. Dla podparcia łydek włóż pod nie złożony koc lub poduszkę, pod kark – nieduży jasiek, a najlepiej poduszkę typu rogal.

W tej pozycji na kręgi oddziaływują najmniejsze z możliwych obciążenia. To czas, w którym nic nie zakłóci procesów naprawczych w twoim kręgosłupie!

Pij wodę i zioła

Wbrew pozorom, odpowiednie nawodnienie organizmu, a także ziołoterapia są bardzo pomocne, gdy bolą mięśnie i stawy.

Szklanka niegazowanej: Woda transportuje składniki odżywcze do mięśni, więzadeł i chrząstek. Dobroczynna pokrzywa zawiera moc składników potrzebnych mięśniom i stawom, np. witaminę C, sole mineralne.

Nawet trzy razy dziennie pij pokrzywę. Przepis jest prosty: 2 łyżki suszu zalej szklanką wrzątku; po 10 min odcedź.

Dolegliwości skóry oraz obrzęk stawu, ma on ograniczoną ruchomość tylko po jednej stronie ciała, np.
- zawsze boli prawa noga;
- widoczne jest zaczerwienienie skóry oraz obrzęk stawu, ma on ograniczoną ruchomość lub kończyna jest zniekształcona;
- dziecko miewa stany podgorączkowe bez przyczyny, jest osłabione, osowiałe.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: stawy | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy