Reklama

Jak działa pigułka antykoncepcyjna i jak ją zażywać

Antykoncepcja hormonalna to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Wymaga jednak pewnej dyscypliny.

Nie bez powodu pigułka antykoncepcyjna cieszy się wielką popularnością. To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, jej wskaźnik Pearla wynosi 0,2. Określa on liczbę ciąż, do których dochodzi w ciągu jednego roku u 100 par stosujących konkretną metodę antykoncepcji. Przy braku zabezpieczenia wynosi 80-85%.

Im niższa jest wartość wskaźnika Pearla, tym metoda antykoncepcji skuteczniejsza.

W praktyce zdarzają się jednak „wpadki”. Niejedna kobieta stosująca pigułkę antykoncepcyjną dowiedziała się od swojego ginekologa, że jest w ciąży. Dlaczego tak się dzieje?

Reklama

W codziennym życiu zdarzają się rozmaite sytuacje i okoliczności, w których pigułka przestaje być skuteczna. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by w porę zastosować dodatkowe środki zabezpieczające i uniknąć nieplanowanej ciąży.

Odchudzaj się ostrożnie

Pigułka może nie zadziałać, jeśli odchudzając się, popijasz oczyszczające ziółka. Częste biegunki stwarzają ryzyko, że tabletka nie zdąży się wchłonąć w całości. Także diety beztłuszczowe, np. głodówki mogą mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji.

Hormony są rozpuszczalne w tłuszczach, więc gdy ich zabraknie, to nie przyswoisz całej dawki. Specjalista dobierze ci dietę, która nie zagrozi antykoncepcji.

Przestrzegaj długości przerwy

Przerwa między kolejnymi opakowaniami pigułek hormonalnych nie może być dłuższa niż siedem dni. Wydłużenie jej może spowodować, że jajniki zaczną ponownie pracować, co doprowadzi do jajeczkowania.

Pomoże zmiana preparatu

Możesz poprosić lekarza o przepisanie nowoczesnych pigułek, których schemat przyjmowania nie zakłada przerw, pigułkę łyka się codziennie.

Z rozwagą bierz inne leki

Do preparatów, które obniżają , skuteczność pigułki antykoncepcyjnej należą tak popularne specyfiki, jak węgiel leczniczy. Przyjmuje się go zwykle „na własną rękę”, przy problemach z żołądkiem. Bądź ostrożna także, jeśli zażywasz tabletki uspokajające, nasenne, preparaty przeciwgrzybicze lub moczopędne. One także często wchodzą w interakcję z pigułką hormonalną. Pułapką mogą być nawet niektóre zioła, np. dziurawiec zwyczajny, składnik leków poprawiających nastrój.

Gdy sięgasz po leki naturalne lub regularnie pijesz ziołowe herbatki, upewnij się, czy nie zakłócają one działania hormonów.

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, np. padaczkę lub choroby wątroby i stale przyjmujesz jakiś lek, zapytaj ginekologa, czy może on wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Lekarze zalecają, aby wszelkie leki zażywać najwcześniej dwie godziny po lub przed wzięciem pigułki hormonalnej.

Nie pomiń żadnej tabletki

Gdy zorientujesz się, że zapomniałaś o pigułce, sprawdź dokładnie, ile godzin minęło od przyjęcia ostatniej oraz ile tabletek zostało w opakowaniu.

Jeżeli np. nie przyjęłaś tabletki wieczorem, nie martw się i zażyj ją od razu, a kolejną weź w normalnym terminie. Jeśli od czasu wzięcia ostatniej tabletki upłynęło więcej niż 24, ale mniej niż 48 godzin, przyjmij od razu 2 tabletki.

Gdy upłynęło więcej niż 48 godzin albo zapominałaś o pigułce przez kilka kolejnych dni, nie będziesz już w tym cyklu wystarczająco zabezpieczona przed ciążą. Nie ryzykuj, lepiej unikaj współżycia lub zabezpieczaj się prezerwatywą.

Jeśli często zdarza ci się zapominać o tabletce, poproś ginekologa o zmianę metody. Są już dostępne formy antykoncepcji, o których nie trzeba pamiętać codziennie, np. hormonalny pierścień albo implant.

Uważaj po infekcji

Działanie pigułek antykoncepcyjnych może osłabić infekcja, np. grypa żołądkowa. Jeśli miałaś torsje lub biegunkę, a upłynęło mniej czasu niż godzina od zażycia pigułki, zachowaj ostrożność. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że hormony zostały wydalone z organizmu, nim zdążyły przeniknąć do krwi.

W razie przeziębienia, nie przesadzaj z ilością wit. C lub paracetamolu. Wiadomo, że przyjmowane w nadmiarze wchodzą w interakcję z hormonami. Tymczasem o przekroczenie dziennej dawki paracetamolu nie jest trudno, bo jest składnikiem bardzo wielu preparatów na przeziębienie, dostępnych bez recepty pod różnymi nazwami handlowymi.

Dodatkowe zabezpieczenie

Jeśli chorowałaś i byłaś leczona antybiotykami lub przyjmowałaś dużo leków przeciwgorączkowych, do pojawienia się miesiączki używaj dodatkowo prezerwatywy.

Najlepiej wyznaczyć sobie stałą porę

Aby uniknąć ryzyka osłabienia skuteczności pigułki, warto przestrzegać następującej zasady - jedna tabletka, jednego dnia, o tej samej porze. Warto zapisać sobie datę zażycia pierwszej tabletki z opakowania. Najlepiej przyzwyczaić się do zażywania pigułki za każdym razem w tej samej sytuacji. Wygodnie jest zażywać ją wieczorem, np. po myciu zębów.

Dzięki temu łatwiej jest uniknąć najczęstszego błędu, czyli opuszczenia jednej tabletki.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: pigułka antykoncepcyjna | antykoncepcja | hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy