Reklama

Jak działają środki ochudzające?

Środki wspomagające leczenie nadwagi i otyłości to leki na receptę i preparaty OTC (dostępne bez recepty w każdej aptece). Leki na receptę działają silniej niż pozostałe, ale dają zwykle więcej skutków ubocznych. Z kolei leki OTC, wprawdzie są dopuszczone do obrotu, więc nie powinny nam zaszkodzić, ale czy są skuteczne? Zanim po nie sięgniemy, dowiedzmy się, jak działają na nasz organizm.

Wypełniacze żołądka

Najpopularniejsze są preparaty pęczniejące w żołądku i rozpychające go. Dają one uczucie sytości, zmniejszają głód i hamują łaknienie. Zalicza się do nich m.in. suplementy diety z błonnikiem, wyciągiem z ananasa, zawierającym nie tylko błonnik, ale i ułatwiającą trawienie i hamującą apetyt bromelinę.

Inne wypełniacze pęczniejące w żołądku to m.in. takie substancje jak glukomannan, ksantan, pektyny, agar-agar oraz wyciągi z jabłek, buraków, fasoli lub alg. Polecane są one osobom nieregularnie jedzącym i opuszczającym posiłki.

Odwadniacze

W zrzuceniu nadwagi pomocne są także preparaty o łagodnym działaniu przeczyszczającym i odwadniającym. Przyspieszają one wydalanie nadmiaru pożywienia z organizmu, częściowo usuwając też nadmiar wody. Zmniejszają one masę ciała. Do tej grupy należą m.in. herbatki na bazie kory kruszyny, liścia senesu, babki płasznika czy aloesu.

Reklama

Uwaga! Sięgając po te środki pamiętajmy, że mogą one silnie podrażniać przewód pokarmowy i wywoływać biegunki.

Spalacze tłuszczu

Jeszcze inną grupą preparatów wspomagających odchudzanie są środki ułatwiające spalanie tłuszczu i przyspieszające przemianę materii. Zaliczamy do nich m.in. L-karnitynę, L-tyrozynę i katechiny. Z naturalnych substancji są to papryczka chili, imbir, gorzka pomarańcza, zielona herbata i guarana.

Szczególnie polecanym spalaczem tłuszczu jest kwas linolowy CLA. Przyspiesza on przemianę tłuszczów w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, przy jednoczesnym zwiększeniu tkanki mięśniowej. To coś dla osób aktywnych fizycznie.

Blokery tłuszczu

Jako ostatnią grupę warto wymienić środki hamujące wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym.

Preparaty te działają odchudzająco przez ograniczenie ilości kalorii dostarczanych organizmowi. Przy stosowaniu tego rodzaju preparatów i tak trzeba stosować dietę niskotłuszczową, gdyż tłuste jedzenie, przy jednoczesnym zażywaniu tych preparatów, prowadzi do nieprzyjemnych wzdęć, biegunek, problemów z trzymaniem kału. Środki te nie likwidują już odłożonych fałdek tłuszczu na brzuchu czy udach.

Ważne! Decyzję o zażywaniu specyfików na odchudzanie najbezpieczniej podjąć po konsultacji z dietetykiem.

Na receptę

Leki odchudzające przepisywane na receptę wpływają głównie na pracę ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczucie łaknienia. Przeznaczone są one dla osób z dużą nadwagą i otyłością, czyli o wskaźniku BMI powyżej 30.

Stosuje się je według ścisłych zaleceń lekarza. Obecnie większości tych leków nie powinno się jednak stosować dłużej niż kilka tygodni, ponieważ mogą wywołać różnego rodzaju skutki uboczne.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy