Reklama

Jak korzystać z sauny parowej?

Sauna parowa ma wielu miłośników ze względu na działanie prozdrowotne i głęboko relaksujące. Gorąca para wodna oczyszcza organizm z toksyn, inhaluje drogi oddechowe oraz wygładza skórę. Ważne jest jednak, aby korzystać z niej w umiejętny sposób. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do sesji w saunie parowej.

Właściwości prozdrowotne sauny parowej

Sauna parowa wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych, dlatego tak dużo osób chętnie z niej korzysta. Jest wskazaniem dla tych, którzy borykają się z nadmiernym stresem. Sauna parowa odpręża ciało, ponieważ uderzenie pary i wysoka temperatura powodują rozluźnienie mięśni i obniżenie poziomu stresu. Ponadto podczas seansu w saunie dotlenisz swój organizm i poprawisz przepływ krwi. Właściwości sauny parowej są szczególnie cenione za usuwanie toksyn, które poważnie szkodzą zdrowiu. Pozbycie się wszelkich metali ciężkich i zanieczyszczeń z organizmu zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Reklama

Najpierw prysznic

Przed wejściem do sauny parowej weź szybki prysznic, aby usunąć brud i pot. Zachowanie odpowiedniej higieny jest kluczowe, ponieważ w saunie korzysta się z części wspólnych dzielonych z innymi osobami. Dodatkowo przyczyni się do wstępnego hartowania twojego ciała.

Pierwsze minuty w saunie parowej

W saunie zaleca się niekorzystanie ze strojów kąpielowych, ponieważ przyklejają się one do ciała i powodują dyskomfort i odparzenia ciała. Zabierz ze sobą dwa duże ręczniki: jednym okryj ciało, a drugi połóż na ławce w środku sauny parowej. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z saunowaniem, zaleca się, aby wybierały niższe miejsca do siedzenia: im wyżej, tym temperatura wzrasta.

Ile czasu można przebywać w środku?

Na początku korzystaj z sauny parowej raz w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość. Po każdych dziesięciu minutach spędzonych w saunie zrób przerwę. Cały proces saunowania nie powinien przekraczać godziny, dopiero wraz ze wzrostem częstotliwości czas ten można sukcesywnie wydłużać.

Schłodzenie ciała po seansie

Po zakończeniu korzystania z sauny parowej weź letni prysznic, aby usunąć nadmiar potu. W następnej kolejności kostkami lodu, które znajdują się w specjalnym boksie, schłodź ciało. Pamiętaj, aby zacząć od nóg, następnie powoli kierować się w stronę serca. To pomoże w uniknięciu szoku termicznego oraz ustabilizowaniu temperatury ciała. Często w saunach są wiadra z lodowatą wodą, którą można wylać bezpośrednio na siebie. Spotykane są też baseny z zimną wodą, w których można morsować.

Uzupełnienie płynów

Pamiętaj o uzupełnieniu brakujących płynów, które wypociłeś w trakcie korzystania z sauny parowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do odwonienia organizmu. Najlepsza jest do tego zwykła woda mineralna.

Na końcu odpoczynek

Odpoczynek powinien trwać dokładnie tyle samo, co czas spędzony w saunie parowej. Połóż się na leżaku i zrelaksuj, dopiero po upływie wyznaczonego czasu możesz przystąpić do kolejnej tury saunowania. Przestrzegając powyższych zasad, korzystanie z sauny parowej będzie dla ciebie zdrowe i bezpieczne.

Kto powinien unikać sauny?

Przed pójściem do saunarium zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na choroby przewlekłe. Kto powinien na pewno zrezygnować z korzystania z sauny parowej?

  • Osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne,
  • chore na gruźlice oraz astmę, a także infekcje górnych dróg oddechowych,
  • pacjenci kardiologiczni: w tym chorujący na niewydolność serca czy nadciśnienie,
  • ostre stany zapalne także wykluczają z możliwości saunowania,
  • do innych przeciwwskazań zaliczyć należy: wrzody, guzy, ogniska zakaźne, a także jaskrę czy epilepsję.



INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy