Jak leczyć opryszczkę w zależności od jej fazy
Opryszczka objawia się pęcherzami wypełnionymi płynem, które pojawiają się na wargach lub w okolicach ust. Pojawienie się pęcherza jest poprzedzone delikatnym mrowieniem. Poznaj objawy opryszczki i sposoby jej leczenia.
Problem:
Pierwszym namacalnym objawem opryszczki jest mrowienie i pieczenie w okolicy, gdzie pojawią się pęcherze. Możesz zapobiec opryszczce już w początkowej fazie, kiedy tylko poczujesz charakterystyczne swędzenie.
Rozwiązanie:
– Zastosuj maść przeciwwirusową, która złagodzi ból.
– Spróbuj zaaplikować maść przeciwwirusową (Zovirax, Antivir) jak tylko poczujesz mrowienie. Kontynuuj jej stosowanie w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Maść uniemożliwi wirusowi namnażanie się i szybko go zwalczy.
– Nie drap zainfekowanej skóry, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się wirusa.
– Natychmiast umyj ręce, jeśli miały kontakt z zainfekowaną skóra.
Problem:
Kolejnego dnia w miejscu mrowienia pojawia się wybrzuszenie, które pogarsza sytuację. Mimo iż ból minął, pozostało swędzenie. Trzeciego dnia pojawiają się białe grudki, przez co opryszczka staje się bardziej widoczna.
Rozwiązanie:
Nie przestawaj stosować maści przeciwwirusowej, ponieważ łagodzi ból. Delikatnie wklepuj maść w grudki, ale nie wcieraj jej. Po prostu pozostaw warstwę kremu na ich powierzchni.
Aby opryszczka nie powiększyła się musisz zastosować poniższe środki zapobiegawcze:
- Unikaj naciskania bolącego miejsca, ponieważ może to opóźnić proces leczenia.
- Używaj filtra przeciwsłonecznego za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz w ciągu dnia.
- Przykładaj do bolącego miejsca kostkę lodu, ponieważ wspomaga to szybkie leczenie.
- Unikaj kwaśnego, słonego i smażonego jedzenia, ponieważ może zwiększyć ból.
Problem:
Wreszcie czwartego dnia swędzenie ustaje a chore miejsce pokrywa się grubą warstwą zewnętrzną. Strupek ma kolor skóry nie rzuca się więc bardzo w oczy. Jak sobie z nim radzić? Oto rozwiązanie.
Rozwiązanie:
– Aplikuj krem przeciwwirusowy na skórę wokół opryszczki, nie na strupek.
– Unikaj moczenia chorego miejsca. Pilnuj, aby było suche.
– Uważaj, aby strupek się nie naciągnął ani nie pękł.
– Nie otwieraj szeroko ust, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić chore miejsce.
Problem:
Drapanie strupka lub jego pęknięcie sprawia, że stan się pogarsza. Może to spowodować krwawienie oraz ból. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Rozwiązanie:
Należy teraz poświęcić więcej uwagi strupkowi, który powstał poprzedniego dnia. Nie można dopuścić do jego pęknięcia aż nie pojawi się sucha skóra. Unikaj drapania zainfekowanego obszaru, ponieważ może to rozciągnąć strupek i doprowadzi do jego pęknięcia. Staraj się utrzymać strupek w niezmienionej formie. Szóstego dnia zauważysz suchą skórę pojawiającą się wokół strupka, którą będziesz musiał usunąć za pomocą pęsety. Uważaj na strupek, aby uniknąć krwawienia.
Pod koniec siódmego dnia delikatnie usuń strupek przy pomocy wody. Nie rób tego pośpiesznie. Najpierw postaraj się usunąć górną twardą część i pozwól, aby całość wyschła zanim przystąpisz do dalszego działania. Pozostaw warstwę gojącej się tkanki, którą znajdziesz pod strupkiem. Kiedy całość wyschnie zauważysz nową skórę.
Chociaż strupek został usunięty a rana zaleczona, ciągle jeszcze widzisz suche łuski skóry. Usuń je za pomocą pęsety. Ciągle nakładaj krem przeciwwirusowy, ponieważ niebezpieczeństwo zarażenia ciągle istnieje.
Minęło zaledwie 8 dni, a po bolesnych pęcherzach nie ma śladu. Jak widać, lepiej zapobiegać opryszczce i w razie pojawienia się pierwszych objawów reagować szybko.