Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Nadciśnienie nie daje objawów. Możesz długo nie wiedzieć, że je masz, przez co zwiększasz ryzyko ataku serca, udaru, uszkodzenia nerek i oczu. Dlatego warto mieć ciśnieniomierz i regularnie samemu sprawdzać ciśnienie. To nie jest trudne, ale wiele osób wykonuje tę czynność nieprawidłowo, co powoduje, że pomiar jest zafałszowany. Sprawdź, jakich zasad powinnaś się trzymać, aby wynik odczytany z aparatu był wiarygodny.
Ustal jedną porę dnia i godzinę, o której zawsze będziesz mierzyć ciśnienie. Najlepiej robić to rano, bezpośrednio po obudzeniu się i oddaniu moczu, na czczo. Jeśli wiesz, że masz nadciśnienie, wykonuj pomiar dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pamiętaj, by nie mierzyć ciśnienia po alkoholu, bezpośrednio po lub w trakcie jedzenia, jeśli właśnie wypaliłaś papierosa, wypiłaś kawę lub herbatę czy inny napój z kofeiną, uprawiałaś sport lub brałaś kąpiel (w tym wypadku należy poczekać 20-30 minut). Wyniki pomiaru koniecznie zapisuj w dzienniczku (podając godzinę). To ważne, by lekarz mógł postawić trafną diagnozę.
Usiądź (nie w zimnym pomieszczeniu, czy na zimnym krześle, bo chłód, zwężając naczynia krwionośne, podwyższa ciśnienie!) w wygodnej wyprostowanej pozycji. Przed rozpoczęciem mierzenia zdejmij zegarek, wszelkiego rodzaju biżuterię i podwiń rękaw ubrania – mankiet ciśnieniomierza zawsze zakładamy na gołe ciało. Zgiętą w łokciu rękę oprzyj wygodnie i stabilnie o stół. Podczas pomiaru – to ważne! – nie rozmawiaj i nie ruszaj ręką, bo to może wpłynąć na wynik.
Częstym problemem jest wybór ręki, na której dokonujemy pomiaru. Na początku (przez kilka pierwszych dni) powinnyśmy mierzyć ciśnienie na obu rękach, a potem wykonywać go na tej, na której było ono wyższe. Kolejnych pomiarów dokonujemy zawsze na tej samej ręce. Jeśli wyniki pomiarów na obu rękach różnią się znacznie (powyżej 20 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 10 mmHg dla rozkurczowego) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Tak duża różnica ciśnienia na prawej i lewej ręce może być sygnałem zagrażających życiu chorób układu krążenia.
Do użytku domowego najlepiej kupić aparat, który jest łatwy w obsłudze. Takie są ciśnieniomierze elektroniczne. Możesz wybrać naramienny (daje dokładniejszy wynik) lub nadgarstkowy (jest wygodniejszy). W obu, po wykonaniu badania, na monitorze panelu wyświetla się wartość ciśnienia. Często aparat ma pamięć, która umożliwia zapisywanie pomiarów.
To metoda pomiaru ciśnienia tętniczego, którą może zlecić Ci lekarz. Badanie jest prowadzone nieprzerwanie przez 24 godziny. Na Twoje ramię zostanie założony mankiet (identyczny jak w przypadku klasycznego ciśnieniomierza), a w okolicach talii – monitor, który będzie cyklicznie pompował i opróżniał mankiet, rejestrując jednocześnie wartości ciśnienia. Takie badanie jest najbardziej miarodajne, mierzy ciśnienie przez całą dobę, także podczas snu.
Optymalne ciśnienie to 120/80 mmHg, ale do 130/85 mmHg nadal jest prawidłowe. Osoby starsze mogą mieć nieco wyższe wskazania: do 140/90 mmHg. Jest to ciśnienie prawidłowe wysokie. 140-159/90-99 mmHg to już łagodne nadciśnienie, 160-179/100-109 mmHg – nadciśnienie umiarkowane, a powyżej 180/110 mmHg to niebezpieczne (wysokie) nadciśnienie.