Reklama

Jak naturalnie oczyścić płuca?

Płuca codziennie narażone są na działanie niebezpiecznych czynników. Najgroźniejsze są atakujące je wirusy i bakterie, powodujące infekcje i choroby oraz obecne w powietrzu trujące związki, takie jakie gazy czy pyły. Dalej na liście plasują się alergeny. Zdrowy układ oddechowy sam radzi sobie z większością zanieczyszczeń, ale jeśli jest ich zbyt dużo, stajemy się bardziej podatni na choroby i zagrożone są nie tylko płuca, ale także inne ważne organy, takie jak mózg czy serce. Dlatego warto oczyścić płuca. Wówczas łatwiej uporają się z patogenami. Jak zrobić to w sposób naturalny? Przekonajmy się.

Kto powinien oczyścić płuca?

Wydawać by się mogło, że największy problem z płucami mają palacze. Codziennie wdychają tysiące substancji smolistych, które poważnie uszkadzają organy wewnętrzne oraz są przyczyną nowotworów. Niestety, nawet osoby wolne od nałogu są narażone na obecne w powietrzu trucizny. Dymy z kominów i ogromna ilość spalin powodują smog – na jego działanie podatne są najbardziej dzieci oraz osoby starsze. Nawet zdrowa osoba przebywająca w zanieczyszczonym środowisku, prędzej czy później odczuje jego skutki, dlatego warto zadbać o płuca i sięgnąć po sprawdzone środki oczyszczające.

Reklama

Herbata

Największą popularnością cieszy się czarna herbata. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia i częściej parzyć herbatę zieloną albo białą. Prócz niezwykłego smaku odznaczają się wysoką obecnością przeciwutleniaczy: katechin i polifenoli. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w detoksykacji organizmu oraz chronią komórki ciała przed ich nadmiernym starzeniem się. Korzyści z picia herbaty jest znacznie więcej: orzeźwia, nawadnia, a także dodaje niezbędnej energii. Zawarta w niej teina – podobnie jak kofeina – ma działanie pobudzające.

Mięta i eukaliptus

Chcąc skutecznie oczyścić płuca, warto sięgnąć po sprawdzone rośliny. Wyjątkowym działaniem odznacza się mięta pieprzowa. Choć bardziej znana jest jako remedium na problemy trawienne, to zawarty w niej mentol świetnie poprawia funkcjonowanie płuc. Poza tym rozluźnia mięśnie, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i ułatwia oddychanie. Nieocenione są też jego antyoksydacyjne właściwości. Podobne działanie wykazuje eukaliptus. Zawarty w nim cyneol nawilża płuca oraz zwiększa produkcję wydzieliny, która oczyszcza drogi oddechowe. Dzięki właściwościom antyseptycznym eliminuje też wirusy i bakterie.

Korzeń Osha

Osha jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, gdzie jej walory były doceniane przed rdzennych mieszkańców. Wykorzystywano ją w rytuałach, ale często okazywała się też pomocna w medycynie ludowej. Zawarte w korzeniu antyoksydanty, takie jak kamfora, fitosterole, terpeny i saponiny, nie tylko skutecznie oczyszczają płuca, ale znacząco poprawiają ich wydolność. Poza tym dzięki właściwościom antybakteryjnym korzeń Osha eliminuje drobnoustroje, które przyczyniają się do rozwoju infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Zioła

Oregano, rozmaryn i szałwia to cenne zioła, po które chętnie sięgamy. Zawarte w nich przeciwutleniacze, takie jak kwas rozmarynowy i karwakrolowy chronią przed chorobami cywilizacyjnymi oraz zabijają bakterie, wirusy i grzyby. Ponadto wspierają pracę płuc i ułatwiają ich oczyszczanie: obkurczają naczynia krwionośne układu oddechowego oraz zapobiegają wydzielaniu histaminy. Warto dodawać oregano i rozmaryn do potraw, a także pić przyrządzony z nich napar. W przypadku szałwii, trzeba zachować ostrożność. Choć świetnie nadaje się do inhalacji, to napary w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płuca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy