Jak naturalnie wzmocnić wątrobę?
Nie masz pomysłu, jak skutecznie i jednocześnie naturalnie wzmocnić swoją wątrobę i złagodzić skutki popularnych chorób, zwłaszcza marskości wątroby? Sięgnij po ostropest plamisty, nasiona papai, zieloną herbatę lub witaminę C. Dzięki tym naturalnym składnikom możesz nie tylko ochronić najważniejszy filtrator organizmu, jakim jest wątroba, ale też zahamować skutki negatywnych procesów, jakie zachodzą w innych narządach.
Naszą listę otwiera ostropest plamisty. Zawiera aktywny składnik o nazwie sylibinina, który wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, oczyszczające i osłaniające wątrobę. Chociaż nie odwróci skutków jej trwałych uszkodzeń, może chronić ją przed dalszymi zmianami. Ostropest plamisty dostępny jest w formie suplementu - w postaci płynnego ekstraktu oraz w kapsułkach. Zanim zdecydujemy się na suplementację, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Uwaga: Ostropest plamisty może nie być odpowiednim środkiem dla osób cierpiących na powikłania towarzyszące marskości wątroby, takie jak krwotok z żylaków przełyku czy puchlina brzuszna. Nie zaleca się go także osobom zmagającym się z chorobami hormonalnymi w wywiadzie.
Według Ajurwedy, nasiona papai mogą pomóc w łagodzeniu objawów marskości wątroby, ponieważ wspierają jej pracę. Jak je zastosować w kuracji? Zmiel tyle świeżych nasion papai, aby uzyskać 1 łyżkę soku. Dodaj dziesięć kropli soku z cytryny. Miksturę pij co najmniej raz dziennie przez miesiąc.
Zielona herbata
Zielona herbata zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny, powodujący marskość tkanek. Ponadto chroni wątrobę przed chorobami i wykazuje właściwości przeciwwirusowe, wspomagające zwalczanie wirusowego zapalenia wątroby. Ponadto zielona herbata jest napojem wykazującym korzystne działanie dla zdrowia całego organizmu.
Jak wykorzystać zieloną herbatę w terapii?
Do szklanki gorącej wody dodaj łyżeczkę zielonej herbaty lub saszetkę z zieloną herbatą. Pozostaw do zaparzenia na pięć minut. Przecedź. Posłódź odrobiną nieprzetworzonego miodu. Wypijaj taką herbatę trzy razy dziennie w równych odstępach czasu.
Witamina C chroni wątrobę przed uszkodzeniami wywołanymi procesem utleniania. Przeciwdziała także gromadzeniu się tłuszczu i marskości. Trzy razy dziennie wypijaj sok ze świeżych owoców liściokwiatu garbnikowego (amli). Kuracja powinna trwać 15 – 20 dni. Zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło owoców zawierających duże ilości witaminy C, takich jak czarne porzeczki, cytryny czy pomarańcze.
Przeciwutleniacze
Prócz witaminy C działanie łagodzące objawy marskości wątroby wykazują również inne przeciwutleniacze. Dobrym przykładem jest w tym przypadku witamina E, która wpływa na zmniejszenie produkcji tkanek bliznowatych i wspiera regenerację komórek wątroby. Badania sugerują, że przeciwutleniacze takie jak witamina E i selen mogą stanowić dobry środek wspierający leczenie pierwotnej żółciowej marskości wątroby.
Ponadto w przebiegu marskości wątroby warto jeść większe ilości świeżych owoców, warzyw, nasion i orzechów. W diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak jagody, szpinak, marchewka, karczochy, czosnek czy orzechy brazylijskie. Oczyszczaniu wątroby sprzyjają także warzywa z rodziny krzyżowych, brokuły, jarmuż, brukselka i kapusta. Codziennie warto wypijać 1 – 2 szklanki świeżych soków warzywnych.