Jak nawadniać organizm w czasie ciąży?
Ciąża to czas, w którym kobieta musi dostarczać pożywienia dwóm organizmom. Ważne, by było ono zdrowe i bogate w wartości odżywcze. W czasie ciąży wyjątkowo ważne jest również nawadnianie organizmu. Odpowiednia ilość wody w organizmie kobiety zapewnia produkcję płynu owodnionego, który umożliwia prawidłowy rozwój dziecka w macicy. Co więcej, woda zabezpiecza produkcję mleka w piersiach matki. Poniżej przedstawiamy sześć cennych porad, które pomogą ci odpowiednio nawodnić organizm w okresie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.
Dziecko, które rozwija się w brzuchu matki żywi się tym, co kobieta dostarcza swojemu organizmowi. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia, dziecko rozwijające się w łonie matki potrzebuje nawet 500 mililitrów wody dziennie! Oznacza to, że ilość wody spożywanej przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia powinna zostać zwiększona o około 2500 mililitrów wody na dobę.
Woda w organizmie kobiety w ciąży wykorzystywana jest głównie do nawadniania płodu. Ma ogromny wpływ na ilość i jakość wód płodowych, które zapewniają małemu organizmowi odpowiednie warunki rozwoju. Płyn owodniowy chroni dziecko przed urazami i umożliwia mu wykonywanie ruchów ciała, które rozwijają jego masę mięśniową.
Kobiety, które karmią piersią powinny pamiętać, że około 87 procent zawartości mleka ich stanowi woda. Wyjaśnia to, dlaczego nawadnianie organizmu jest tak ważne nie tylko dla kobiet w czasie ciąży, ale i po porodzie, gdy karmią piersią.
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość wody w okresie ciąży i karmienia:
1. Noś przy sobie zawsze butelkę z wodą. Najlepiej sprawdzą się te małe, które idealnie mieszczą się do torebki.
2. Rano, zaraz po przebudzeniu, pij szklankę wody. Pobudzisz dzięki temu organizm do działania i nawodnisz organizm po nocy.
3. Postaraj się pić wodę małymi łykami. Taki sposób picia nie wywoła nieprzyjemnego efektu balona w brzuchu.
4. Jeśli zaspokajasz pragnienie, wypij zawsze kilka łyków wody więcej. Organizm odłoży ją jako zapas.
5. Noś przy sobie rzecz, która będzie ci przypominać o regularnym piciu wody, np. bransoletkę.
6. Jeśli nie lubisz pić czystej wody, dodaj do niej kilka listów mięty oraz cytrynę. Taki napój oczyści również twój organizm z toksyn.
7. Pij najlepiej wody niskozmineralizowane, które posiadają niewielką zawartość jonów sodu.
8. Przed spaniem wypijaj dwie szklanki wody. Dziecko musi mieć zapas wody w czasie, gdy nie dostarczasz jej do organizmu na bieżąco. Picie wody przed snem ułatwi ci również zaśnięcie.
Picie dużej ilości wody to podstawa zdrowia nie tylko kobiet w ciąży, ale każdego z nas. By odpowiednio nawodnić organizm, powinniśmy pić minimum osiem szklanek wody dziennie.