Jak nie dopuścić do powikłań po grypie i zapalenia mięśnia sercowego
Grypa to nie jest zwykła choroba z gorączką i złym samopoczuciem. Może osłabić serce każdego, nie tylko pacjentów leczonych kardiologicznie.
Wirus grypy atakuje nie tylko śluzówkę nosa. Może przenieść się do tkanek serca (lekarze nazywają to fachowo tropizmem do mięśnia sercowego). O ile nos będzie się bronił katarem (wraz z nim usuwamy wirusy), serce nie jest w stanie tego zrobić. W efekcie wirus grypy uszkadza mięsień sercowy. Jak bardzo, to zależy od ilości wirusa grypy i jego siły.
Jeśli dojdzie do takiego uszkodzenia, mięsień sercowy pokrywa się bliznami, które zakłócają funkcję kurczliwą serca i powodują zaburzenia jego rytmu. Stąd prosta droga do zawału.
To nieprawda, że grypę wystarczy „wyleżeć”
Panuje opinia, że grypy się nie leczy. Że wystarczy „wyleżeć” chorobę. To się sprawdza, ale tylko wtedy, jeśli grypa przebiega bez powikłań, a tego nigdy nie możemy być pewni. Tymczasem wirus grypy jest jednym z niewielu wirusów, na które są leki (to tzw. leczenie przyczynowe).
Dlatego jeśli jesteśmy w grupie zagrożonej powikłaniami (osłabiony organizm, choroby przewlekłe, stan pooperacyjny itp.), zawsze trzeba iść do lekarza. Podanie leku przeciwwirusowego w początkowym okresie choroby (do 3 dni po wystąpieniu pierwszych objawów) nie tylko łagodzi jej przebieg, ale także zmniejsza ryzyko powikłań (szczególnie kardiologicznych i płucnych).
Jak chorować, by... wyzdrowieć
Najprostsza odpowiedź - w łóżku. Kiedy bierzemy leki bez recepty (przeciwgorączkowe, na katar, ból głowy), stosujemy leczenie objawowe. Czujemy się lepiej i zaczy namy normalnie funkcjonować. A to sprzyja powikłaniom. Przyjmuje się, że leczenie grypy powinno trwać co najmniej 7 dni.
- Przez pierwsze 2-3 dni leż w łóżku przez cały dzień. Im częściej będziesz drzemać, tym lepiej.
- Jeśli czujesz się dobrze, 3.-4. dnia możesz wstać z łóżka, ale i tak większość dnia powinnaś odpoczywać. Pamiętaj, by mieć pod ręką koc do przykrycia. Nie rób nic w domu.
- Od 5. dnia możesz trochę krzątać się po mieszkaniu, ale nadal odpoczywaj 2-3 razy dziennie. Nie wychodź z domu nawet na chwilę, bo gwałtowne zmiany temperatury osłabiają serce, a zimno zwiększa lepkość płytek krwi, co sprzyja zakrzepicy.
Nie musisz jeść, ale musisz pić
Organizm dba, by nie marnować sił na trawienie - dlatego w trakcie grypy nie mamy apetytu. Jeśli nie masz ochoty jeść, nie zmuszaj się, ale pij przynajmniej 3 l wody dziennie.
- Do wody dodawaj sok z cytryny (z jednej na litr) - wit. C poprawia krążenie i pracę serca.
- Rano i wieczorem pij szklankę ciepłego mleka z łyżką miodu i ząbkiem czosnku (obniża ciśnienie).