Reklama

Jak obniżyć poziom cukru?

Przekroczyłaś czterdziestkę? Masz nadwagę? A może pogorszył Ci się wzrok, często odczuwasz świąd skóry lub zauważyłaś, że ostatnio gorzej goją się Twoje skaleczenia? Jeśli tak, koniecznie zbadaj poziom cukru. Zwiększona masa ciała sprzyja cukrzycy typu 2. Na szczęście łatwo możesz sobie pomóc i wyregulować poziom cukru.

Jedz mało, a często

Gdy spożywasz jeden obfity posiłek, szczególnie wieczorem, insulina nie jest w stanie przetransportować glukozy, którą w ten sposób dostarczyłaś, do komórek. W efekcie cukier będzie krążył we krwi, niszcząc organy. By tego uniknąć, dietetycy zalecają jedzenie 5 lub 6 małych posiłków dziennie.

Dodawaj do potraw cynamon

Dodaj do owsianki lub jogurtu łyżkę cynamonu. Jak wynika z badań opublikowanych w „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics”, wystarczy dodać go do płatków, by obniżyć poziom cukru we krwi.

Osoby, które wzięły udział w eksperymencie i dodawały 6 g cynamonu do swoich śniadań, przez kolejne dwie godziny miały o 25 proc. niższe stężenie cukru niż te, które nie spożywały przyprawy.

Reklama

Zdaniem prowadzącej badania Jo Carol Chezem z Ball State University w stanie Indiana (USA) cynamon zwiększa wrażliwość na insulinę, dzięki czemu organizm skuteczniej broni się przed cukrzycą.

Unikaj piwa, pij kawę

Jak się okazuje, kobiety, które piją 3-4 filiżanki kawy dziennie, są mniej narażone na cukrzycę. To zasługa zawartej w kofeinie globuliny SHBG regulującej poziom cukru we krwi. Niestety, piwo obfituje w cukry proste, przez co osłabia działanie insuliny.

Walcz ze stresem

Unikaj długotrwałego napięcia nerwowego. Odbija się ono bowiem na gospodarce węglowodanowej organizmu. Główni winni to kortyzol i adrenalina – hormony wydzielane w stresie.

Działają one dwojako: po pierwsze, sprzyjają gromadzeniu zapasów energii w postaci tłuszczu; po drugie, blokują działanie insuliny. Żeby zwalczyć stres, zapisz się na jogę lub tańce. Poza tym dbaj o relaks i dobry wypoczynek nocny.

Sięgnij po zioła

Liść morwy białej, ziele rutwicy, korzeń cykorii oraz owocnia fasoli zmniejszają przyswajanie cukru po posiłku, a także hamują apetyt na słodycze. Z kolei czosnek, chrzan i cebula poprawiają pracę trzustki, która wytwarza insulinę.

Polub skrobię oporną

To taki rodzaj skrobi, której nie potrafimy trawić ani przyswajać. Działa podobnie jak błonnik i obniża poziom glukozy we krwi. Znajdziesz ją w czerstwym pieczywie, płatkach zbożowych i... ziemniakach, fasoli oraz makaronie, które po ugotowaniu były przechowywane 24 godziny w lodówce.

Zadbaj, by twój talerz był zielony

50 dag szpinaku, sałaty, kapusty czy brokułów dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy. Takie wnioski wysnuli naukowcy z Leicester po przebadaniu ponad 220 tys. osób! Zauważyli też, że łatwiej jest utrzymać cukier w karbach tym, którzy jedzą ok. 20-30 dag owoców – najlepiej jabłek i cytrusów.

Wystarczy codziennie 40 minut energicznego marszu, by o 50 proc. zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Możesz też jeździć na rowerze, biegać lub pływać.

Wystarczy kropla krwi

Co miesiąc od wprowadzenia w życie naszych sposobów kontroluj poziom cukru. Jeśli nie spada, idź do lekarza!

Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi. Takie badania możesz zrobić bez skierowania lekarskiego w niemal każdej przychodni. Zapłacisz za to ok. złotówki. Badanie wtedy przeprowadzane jest przy użyciu glukometru. Jego zaletą jest natychmiastowy wynik. Najlepiej robić je rano, na czczo.

Lekarz może zalecić Ci wykonanie krzywej cukrowej (glikemicznej). Jest to badanie krwi, w którym oznacza się stężenie glukozy na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. W jego trakcie nie wolno wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Jeżeli wynik badania krzywej cukrowej będzie dodatni, zgłoś się do diabetologa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy