Reklama

Jak oczyścić i zregenerować wątrobę?

Wątroba jest największym, a zarazem jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, codziennie wykonując ogromną pracę. Pełni bowiem ponad 500 różnych funkcji, m.in. oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, metabolizuje składniki odżywcze czy też ułatwia przyswajalność witamin. Wątroba ma zdolność do całkowitej regeneracji, jednak bardzo łatwo ją przeciążyć. To z kolei wpływa na pogorszenie kondycji całego organizmu. Jest to narząd, który nie boli, więc pierwsze symptomy jego obciążenia mogą być zbagatelizowane. Dlatego warto regularnie oczyszczać ją z nagromadzonych toksyn, by zapewnić jej sprawne funkcjonowanie. W procesie oczyszczania i regeneracji wątroby kluczową rolę powinna odgrywać dieta, w tym rezygnacja ze szkodzących jej nawyków żywieniowych i sięganie po produkty odtruwające ten narząd.

Co wpływa na przeciążenie wątroby?

Wątroba pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie, przede wszystkim bierze ogromny udział w procesach trawienia. Odpowiada bowiem za produkcję żółci, metabolizuje tłuszcze, węglowodany i inne składniki odżywcze, a także ułatwia wchłanianie witamin. Narząd ten neutralizuje i usuwa także z organizmu szkodliwe toksyny i metale ciężkie. Wątroba potrafi więc dużo znieść i całkowicie się regenerować, jednak złe nawyki mogą znacznie ją obciążyć i sprawić, że nie będzie w stanie efektywnie pracować. Wątrobie szkodzi szczególnie niezdrowy styl życia, w tym najbardziej alkohol i inne używki, takie jak papierosy, a także wysoko przetworzona żywność i produkty obfitujące w tłuszcz (zwłaszcza tłuszcze trans). Narządowi nie służy również długotrwałe przyjmowanie leków i niedobór składników odżywczych. Pracę narządu zaburzają też niektóre choroby, np. wirusowe zapalenie wątroby.

Reklama

Objawy przeciążenia wątroby

Wątroba to słabo unerwiony narząd, więc nie wywołuje bólu. Jednak, gdy jest przeciążona, powiększa się, naciska na sąsiadujące narządy i powoduje dyskomfort w jamie brzusznej oraz dolegliwości trawienne. Objawami zaburzonej pracy wątroby mogą być więc nawracające bóle brzucha i jego powiększony obwód, zmiana koloru moczu i krew w stolcu oraz przewlekłe zmęczenie. O obciążonej wątrobie mogą świadczyć też obrzęki, swędzenie skóry, niewytłumaczalne przybieranie na wadze, żółtaczka oraz zaburzenia hormonalne, m.in. nieregularna miesiączka czy spadek libido.

Dieta oczyszczająca wątrobę

Co należy wyeliminować?

Gdy wystąpią wcześniej opisane objawy, należy jak najszybciej sprawdzić stan wątroby i wspomóc jej regenerację. Oczyszczanie narządu trwa jednak 8 tygodni, więc należy być cierpliwym. Pierwszym krokiem powinna być całkowita rezygnacja z produktów, które obciążają ten narząd, a więc przede wszystkim z alkoholu i palenia papierosów. Konieczna jest także konsultacja z lekarzem, który ustali, czy można dalej przyjmować zażywane w ostatnim czasie leki. Ważna jest również zmiana diety i wyeliminowanie z niej wysoko przetworzonej żywności, gotowych dań, słodyczy oraz produktów bogatych w tłuszcze trans. Należy też unikać kawy i mocnej herbaty, czerwonego mięsa, grzybów, pszennego pieczywa oraz nabiału i przetworów mlecznych (margaryny, serów, śmietany, jogurtów czy jajek).

Zmiana nawyków żywieniowych

Przy zaburzeniach i schorzeniach wątroby należy trzymać się określonych zasad dotyczących diety, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczową kwestią jest zmiana częstotliwości zjadanych posiłków. Należy spożywać je regularnie 5-6 razy dziennie w mniejszych porcjach, zamiast np. trzy razy dziennie. Powinny być one również lekkostrawne, jak najmniej przetworzone i z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Ważną zasadą jest rezygnacja ze smażenia na rzecz gotowania w wodzie lub na parze, duszenia lub pieczenia w folii. Dania powinny być świeże, nie odgrzewane. Warto także zadbać o odpowiednią podaż białka, które przyspiesza proces regeneracji. Niech dieta obfituje więc w chude mięso i ryby.

Jakie produkty wspomogą regenerację wątroby?

Dieta wspomagająca proces regeneracji wątroby powinna przede wszystkim obfitować w produkty roślinne. Każdy posiłek powinien więc zawierać porcję warzyw lub owoców. Na pracę wątroby korzystnie wpływają szczególnie zielone warzywa liściaste – sałatę, szpinak, jarmuż czy rukolę. Zawierają bowiem duże ilości chlorofilu, który neutralizuje toksyny i pomaga wątrobie oczyszczać krew. W diecie wątrobowej powinien znaleźć się także karczoch, który pobudza wydzielanie żółci i obniża poziom cholesterolu, a także burak – wspomaga filtrację krwi i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Warto również sięgać po czosnek, awokado, a także cytrusy (grejpfrut, cytryny). Produkty te aktywują enzymy, które pomagają oczyszczać i regenerować wątrobę. Z warzyw i owoców można wyciskać soki i zastosować kurację sokową na odtruwanie organizmu. Należy wtedy przez dwa tygodnie wypijać soki na czczo lub w trzech porcjach w ciągu dnia. Kurację można powtarzać co trzy miesiące.

Zioła wspierające regenerację wątroby

W regeneracji wątroby pomogą także konkretne zioła, które zbawiennie wpływają na ten narząd. Należy do nich przede wszystkim ostropest plamisty, w którego składzie można znaleźć sylimarynę – przeciwutleniacz, który ułatwia regenerację hepatocytów (komórek wątroby) i oczyszczanie narządu. Detoksykację wątroby zapewniają też takie zioła jak mniszek lekarski, berberys, dziurawiec, korzeń lukrecji oraz glistnik jaskółcze ziele.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oczyszczanie wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy