Jak oczyścić powietrze w zimie? Patenty na zdrowe oddychanie
Zimowa pora jest czasem, kiedy powietrze na zewnątrz zostawia wiele do życzenia. W Polsce poziom stężenia szkodliwych pyłów przekracza normy nawet o kilkaset procent. Specjaliści biją na alarm, a problem ten dotyczy głównie dużych miast. Unikanie aktywności fizycznej na zewnątrz to jedno. Trzeba również zadbać o świeże powietrze w domu. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.
- Jeśli zadbasz o czyste powietrze w domu, unikniesz chorób układu oddechowego.
- Systematyczne wietrzenie, regularne sprzątanie i dobry stan wentylacji pomogą zadbać o jakość powietrza.
- Na domowym parapecie połóż gatunki roślin, które filtrują powietrze z toksyn.
Szkodliwe pyły bardzo negatywnie wpływają na zdrowie. Szczególnie ucierpi na tym układ oddechowy. Długotrwałe wdychanie nieświeżego powietrza prowadzi do astmy czy zapalenia oskrzeli lub płuc. Większe cząsteczki pyłów zawieszonych osadzają się w jamie gardłowo-nosowej. To często prowadzi do nieżytu nosa i reakcji alergicznych. Kaszel, łzawiące oczy czy ciągły katar, to także skutki zalegających roztoczy w domu.
Kluczowa kwestia to systematyczne wietrzenie domu, jeśli tylko na zewnątrz są ku temu warunki. Obserwuj na bieżąco alerty pogodowe i wykorzystuj dobrą jakość powietrza. Rozszczelnij okna lub uchyl lekko drzwi balkonowe. Dzięki temu pozbędziesz się toksycznych substancji czy zapachu po gotowaniu. Jeśli jesteś w mieszkaniu, kilka razy w ciągu dnia otwórz wszystkie okna na oścież (na kwadrans). Krótkie i intensywne wietrzenie daje najlepsze efekty. Pozbędziesz się też szkodliwej wilgoci w domu: jej obecność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.
Oprócz wietrzenia nie zapomnij o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego wentylacji. Kontrole przeprowadzone są raz w roku przez osoby do tego przeszkolone. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu kanału i kratki wentylacyjnej. Unikniesz w ten sposób unoszenia się w powietrzu cząsteczek kurzu. Podczas cotygodniowych porządków przetrzyj kratkę włochatą szczotką na długim kiju. Systematyczne dbanie o czystość systemu usprawni cyrkulację powietrza.
Warto kupić sprzęt, który zadba o jakość powietrza. To wygodne rozwiązanie niewymagające od ciebie pracy. Urządzenie możesz uruchomić o każdej porze, na przykład na noc. W ten sposób podnosisz jakość snu. Dobrze, by oczyszczacz miał też funkcję nawilżania. Ciepłe kaloryfery wysuszają powietrze i zmniejszają wilgotność. Natomiast zbyt niska prowadzi do podrażnienia układu oddechowego.
Kolejna ważna kwestia to częste porządki domu. Jeśli jesteś alergikiem, do sprzątania używaj octu lub soku z cytryny. Chemiczne środki czystości mogą podrażniać oczy czy skórę dłoni. Oprócz ścierania kurzu istotne jest systematyczne odkurzanie domu. W ten sposób pozbywasz się szkodliwych drobnoustrojów, które wywołują choroby układu oddechowego. Nie zapominaj też o regularnym praniu firanek i zasłon.
Warto na parapecie ustawić rośliny filtrujące powietrze z toksyn. Niektóre gatunki doskonale wychwytują kurz, który podrażnia drogi oddechowe. Do najpopularniejszych roślin, które oczyszczają powietrze, a zarazem pochłaniają wilgoć, należą:
- skrzydłokwiat
- dracena,
- zielistka,
- fikus,
- bluszcz pospolity.
Są to rośliny, które preferują cień i lubią częste zraszanie wodą. W pomieszczeniach, w których przebywają, temperatura zimą powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza.
Zobacz:
Tak szybko wysuszysz pranie w domu zimą. Sprawdzone patenty!
Oblicz, ile wynosi twój dług snu. Ryzykujesz nadwagą i obciążasz narządy
Naczynia nie mieszczą się w zmywarce? Mało kto wie o funkcji, którą mamy pod nosem