Reklama

Jak pozbyć się grzybicy stóp domowymi sposobami? Te specyfiki to prawdziwy skarb

Grzybica stóp to schorzenie dokuczliwe i oporne w leczeniu. Główne objawy to łuszcząca się skóra i jej świąd. Często dochodzą do tego pieczenie i ropne wykwity. Pierwsze oznaki chorobowe widoczne są między palcami. W czasie oczekiwania na wizytę do lekarza możesz sobie ulżyć, stosując domowe środki przeciwgrzybiczne. Co do nich należy? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

  • Grzybica przenosi się, gdy używa się wspólny ręcznik, myjki czy pilnika do paznokci.
  • Objawy choroby można łagodzić domowymi środkami, np. czosnkiem czy olejkiem z drzewa herbacianego.
  • Trzeba zapobiegać grzybicy, przestrzegając podstawowych zasad higieny. 

Skąd bierze się grzybica stóp?

Grzybica stóp to choroba skórna, objawiająca się swędzącą i łuszczącą skórą. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, pojawiają się też wrzody i pęcherze. Grzybicy stóp można nabawić się, chodząc boso w miejscach publicznych, np. na basenie. Wynika to z braku czystości i nieodpowiedniego dbania o higienę części wspólnych. Idealnym miejscem do rozwoju grzyba jest wilgoć. Dlatego, jeśli ubierzesz skarpetki na źle wytarte stopy po kąpieli, zwiększysz ryzyko rozwinięcia się choroby. Przed wizytą u specjalisty, możesz złagodzić dokuczliwe objawy za pomocą domowych specyfików.

Reklama

Polecamy: Zmiany na skórze nasilają się po jedzeniu. To typowy sygnał choroba Duhringa

Walka z grzybicą stóp: ocet

To produkt, który pomoże ci uporać się z nadmiernym świądem skórnym. Ma kwaśny odczyn i przywróci skórze prawidłowe pH. Wystarczy, że wymieszasz roztwór z wodą (proporcje 1:2). Zanurz w roztworze stopy i zostaw na kwadrans. Zabieg powtarzaj trzy razy dziennie, aż objawy złagodnieją. Pamiętaj o dokładnym wytarciu stóp i założeniu czystych skarpet.

Walka z grzybicą stóp: olejek z drzewa herbacianego

Specyfik ten ma właściwości łagodzące i przeciwgrzybiczne. Olejek z drzewa herbacianego odświeży stopy. Bywa, że zakażone grzybicą, mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Właśnie dlatego warto wtedy sięgnąć po skuteczny produkt. Wystarczy, że na wacik kosmetyczny nałożysz kilka kropel olejku. Następnie wetrzyj go w chorobowo zmienione miejsca. By zauważyć jak najlepsze efekty, warto kurację stosować przed około dwa tygodnie.

Walka z grzybicą stóp: czosnek

Ma działanie bakteriobójcze i sprawdzi się jako środek doraźny przy walce z grzybicą stóp. Wystarczy, że kilka ząbków czosnku wyciśniesz praską i przełożysz do miski. Dodaj trochę wody i dokładnie wymieszaj składniki. Zanurz stopy w mieszance i pozostaw je na pół godziny. Pamiętaj, by kurację stosować na noc, gdyż czosnek wydziela mocny zapach. Na sam koniec dokładnie umyj stop i porządnie wytrzyj.

Walka z grzybicą stóp: ekstrakt z pestek grejpfruta

Specyfik bogaty jest w składniki antyseptyczne, dlatego warto stosować go jako środek do walki z grzybicą stóp. Ekstrakt z pestek grejpfruta kupisz w sklepie zielarskim, a także z ekologiczną żywnością. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz kilka kropki produktu i wymieszasz. Następnie zanurz w roztworze chorobowo zmienione stopy i zostaw na kwadrans. Na koniec dokładnie osusz stopy i gotowe. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie, aż do złagodzenia objawów. Ekstrakt możesz też wykorzystać podczas prania skarpet. Dodaj kilka kropli do miski z wodą i wymocz w nich skarpetki. Następnie wrzuć je do pralki i wybierz z resztą prania.

Zapobieganie grzybicy stóp

By zapobiec pojawieniu się grzybicy w przyszłości, pamiętaj:

  • na basenie i w miejscach publicznych używaj klapek,
  • myj stopy dokładnie, także między palcami, pamiętaj o dokładnym wysuszeniu,
  • obcinaj regularnie paznokcie u stóp,
  • codziennie zmieniaj skarpetki,
  • wybieraj lekkie i oddychające obuwie,
  • profilaktycznie używaj środków ochronnych przeciwgrzybicznych.

Zobacz:

Wykonuj kilka razy dziennie. Zapomnisz o "chomiczkach" i drugim podbródku

Pij wieczorem. Pozbędziesz się tłuszczu z brzucha

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy