Jak pozbyć się rumienia na twarzy?
Rumień na twarzy to powszechna przypadłość, która, w zależności od stopnia zaawansowania, może być mniej lub bardziej widoczna. Na szczęście w wielu przypadkach okazuje się, że aby pozbyć się problemy wystarczy zmiana pielęgnacji i diety. Pomocna może być także laseroterapia.
Główną przyczyną rumienia na twarzy jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych skóry. Mogą one rozszerzać się z powodu czynników genetycznych lub jako reakcja np. na silny stres, spożycie alkoholu, wysiłek fizyczny czy wzrost ciśnienia tętniczego. Zdarza się również, że rumień powstaje w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce czy przebywania w miejscu, gdzie występuje bardzo wysoka lub niska temperatura.
U niektórych osób rumień pojawić się może także po spożyciu wybranych potraw, najczęściej bardzo pikantnych lub zawierających określony alergen oraz po urazach skóry. Uważać trzeba także na kosmetyki - bardzo często zdarza się, że to właśnie one odpowiadają za rumień na twarzy.
Poza wymienionymi przyczynami należy pamiętać o tym, że rumień może być także objawem wielu chorób. Zmiana na twarzy świadczyć może o atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry czy trądziku. Rumień pojawić się może także u pacjentów onkologicznych jako jeden ze skutków ubocznych radioterapii.
Skuteczne leczenie
Leczenie rumienia zależy od czynnika, jaki wywołuje zmianę skórną. Trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach wystarczające okazuje się wyeliminowanie z diety alergenu czy wykluczenie uczulających kosmetyków. Gdy rumień jest efektem ekspozycji ciała na słońce, należy ograniczyć kontakt z promieniowaniem słonecznym czy też stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem.
Zdarza się jednak, że tego typu profilaktyka okazuje się niewystarczająca. Wówczas należy włączyć leczenie. Jedną z najpopularniejszych metod leczenia rumienia na twarzy jest laseroterapia. Jak pokazują badania, właśnie w ten sposób można osiągnąć najlepsze efekty. W leczeniu rumienia pomocna może być także krioterapia (czyli leczenie zimnem), jonoforez i ultradźwięki.
Odpowiednia pielęgnacja
Trzeba pamiętać o tym, że cera z rumieniem zasługuje na specjalną pielęgnację. W drogerii warto kierować się na półkę z kosmetykami przeznaczonymi do cery naczynkowej. Dobrym pomysłem jest wybór łagodnych kosmetyki z możliwie jak najbardziej naturalnym składem.
Należy wykluczyć z kosmetyczki produkty zawierające alkohol i inne substancje drażniące. Aby dodatkowo nie podrażniać cery, warto zrezygnować także z peelingów gruboziarnistych. Do złuszczenia skóry znacznie lepiej stosować peeling enzymatyczny.
Nie każdy wie, że skóra z rumieniem nie lubi nadmiernego tarcia. Z tego powodu warto zrezygnować z pocierania jej ręcznikiem. Ostrożność należy zachować także podczas oczyszczania - zamiast tradycyjnych toników wymagających wacika, lepiej postawić na produkty w sprayu, które tworzą przyjemną dla skóry mgiełkę. Obowiązkowym produktem w kosmetyczce osoby z rumieniem na twarzy powinny być także kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznych. Ważne, aby krem z filtrem stosowany był przez cały rok, a nie tylko latem i wiosną.
Odpowiednia dieta
Osoby zmagające się z rumieniem na twarzy powinny zwrócić uwagę także na swoją dietę. W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim owoce i warzywa. Zwłaszcza te zawierające duże ilości witaminy C. Nie każdy wie, że witamina ta ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne.
Z diety należy wyeliminować potrawy zawierające bardzo pikantne przyprawy. Konieczne jest także wykluczenie alkoholu, tytoniu, mocnej kawy i produktów zawierających cukry proste.
Trzeba pamiętać także o tym, aby obserwować swoje ciało po posiłkach. Zdarza się bowiem, że rumień pojawić się może także po spożyciu produktów powszechnie uważanych za bardzo zdrowe, np. po truskawkach czy pomidorach. W takim wypadku konieczne jest wykluczenie z diety alergenu powodującego zmiany skórne.
***
Zobacz więcej!