Jak pozbyć się siniaków? Wykorzystaj babcine patenty
Siniaki mogą powstać na skutek wielu czynników. Podczas aktywności fizycznej czy nagłego upadku. Drobny uraz i kontuzja nie muszą budzić większego niepokoju. Problem pojawia się w momencie, gdy siniaki pojawiają się często i w dużych ilościach. Czemu powstają? Jak się ich pozbyć? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Skąd się biorą siniaki?
Siniak to inaczej krwiak, który powstaje na skutek pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawia się podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych lub stłuczenia. Jeśli natomiast występują często i w sporych ilościach to niepokojący sygnał. Może to bowiem świadczyć o poważnych chorobach np. skazie krwotocznej. W tym wypadku trzeba zrobić komplet podstawowych badań. Specjalista w razie potrzeby zdiagnozuje i wdroży potrzebne leczenie.
Czemu siniaki zmieniają barwę?
Świeże siniaki mają ciemną barwę, która dopiero z czasem jaśnieje. Po kilku dniach zauważyć można, że ślady są koloru żółto-szarego. Swoją siną barwę zawdzięczają rozkładowi składników krwi, czyli hemoglobiny. Jej podstawową funkcją jest dostarczanie tlenu do wszystkich tkanek w organizmie. Po około półtora tygodnia siniaki powinny zniknąć całkowicie.
Sprawdzone sposoby na pozbycie się siniaków
By pozbyć się siniaków, warto wykorzystać babcie porady:
- zimny kompres: do krwiaka przyłóż lód, który pozwoli obkurczyć się naczyniom krwionośnym. Dzięki temu siniak szybciej zejdzie.
- naturalny okład: sprawdzi się kapusta lub ocet. To pobudzi krążenie krwi i zmniejszy obrzęk.
- delikatny masaż: tak usprawniasz układ krążenia. Siniak powinien być mniejszy i szybciej zniknąć.
- suplementacja: warto przyjmować żelazo, witaminę C i K. Te składniki uszczelniają naczynia krwionośne i biorą udział w krzepnięciu krwi.
Zobacz: