Reklama

Jak przeciwdziałać nawrotom kamicy nerkowej

Ból związany z kamicą nerkową to poważne ostrzeżenie dla organizmu. Czas zmienić styl życia, jeśli chce się uniknąć nawrotu choroby i dalszych cierpień.

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość wypijanych płynów - to wszystko może przyczynić się do nawrotu kamicy nerkowej. Aby zbadać prawdopodobieństwo jej wystąpienia, lekarz może zlecić wykonanie badań oceniających funkcje metaboliczne. Jednak w każdym przypadku warto jest wprowadzić pewne zmiany w dotychczasowym trybie życia, aby zminimalizować ryzyko ponownego powstawania kamieni nerkowych.

Dużo pij!

Od kilku lat lekarze zwracają uwagę na to, że kamica nerkowa jest chorobą cywilizacyjną. Kto większą część czasu spędza za biurkiem, nie uprawia sportu, nie odczuwa też pragnienia. To prowadzi do ograniczenia ilości wypijanych płynów, a co za tym idzie do zmniejszenia produkcji moczu. Aby drogi moczowe funkcjonowały prawidłowo, organizm powinien produkować co najmniej 2 litry moczu w ciągu doby! Aby było to możliwe, należy wypijać co najmniej 2,5 -3 l płynów - więcej w przypadku znacznego wysiłku fizycznego lub przebywania w gorącym klimacie.

Reklama

Kamienie powstają z substancji mineralnych zawartych w stężonym moczu, wystarczy go rozcieńczyć, pijąc więcej, aby ograniczyć powstawanie złogów.

A co jeśli po prostu nie chce nam się pić? Warto zadbać o bardziej aktywny styl życia. Po intensywnym spacerze z pewnością chętnie sięgniemy po dodatkową szklankę wody. Wysiłek fizyczny przy odpowiednio wysokim spożyciu płynów sprawia, że więcej szkodliwych składników moczu zostaje wydalonych z organizmu. Lekarze podkreślają, że dla profilaktyki i leczenia kamicy nerkowej ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała (BMI 18-25 kg/m2). Pacjenci otyli znacznie częściej cierpią na kamicę nerkową.

Co pić?

Najlepsza będzie po prostu woda. Warto sięgać po wody mineralne (niskozmineralizowane) z jonami magnezu (ponieważ ograniczają one wytrącanie się szczawianów wapnia w moczu) lub z grupy szczaw alkalicznych (w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej) oraz wody ubogomineralne (przegotowane i odstane lub filtrowane). Picie odpowiedniej ilości płynów (2,5 -3 l) może zminimalizować ryzyko nawrotu kamicy aż o 55 proc. Jest to zatem prosta i skuteczna metoda.

Oprócz wody odpowiednie będą też napoje o pH zbliżonym do neutralnego: słaba herbata, soki (z wyjątkiem grapefruitowego). Jednak przynajmniej połowę przyjmowanych płynów powinna stanowić woda. Płyny należy pić równomiernie w ciągu całego dnia, a także przed snem i w nocy. Należy pamiętać, że przy niektórych schorzeniach takich jak nadciśnienie, spożywanie dużej ilości płynów może nie być korzystne. Wtedy trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czego nie pić?

Należy unikać mocnej długo parzonej herbaty, kakao, soku grapefruitowego (wypijanie szklanki dziennie powoduje wzrost ryzyka wystąpienia kamicy o 40 proc.), coli, a także alkoholu, który odwadnia organizm.

Dieta też pomoże!

W zapobieganiu nawrotom kamicy nerkowej ogromne znaczenie ma również dieta. Należy eliminować z niej tłuszcze zwierzęce i mocno ograniczyć białka pochodzenia zwierzęcego (szczególnie mięso młodych zwierząt). Bardzo mocno należy też ograniczyć ilość spożywanej soli.

Warto jednak pamiętać, że dieta powinna być zróżnicowana i pełnowartościowa. Powinno się włączyć do niej produkty bogate w błonnik, warzywa, owoce - szczególnie cytrusowe, gdyż zawierają zapobiegające powstawaniu kamieni cytryniany.

Wbrew dawnym zaleceniom nie należy rezygnować z produktów bogatych w wapń, ale suplementy z tym pierwiastkiem osoby zagrożone kamicą nerkową powinny stosować tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Na własną rękę nie należy też przyjmować preparatów z witaminą D i C.

Uwaga na szczawiany!

Szczególne znaczenie ma dieta w przypadku kamicy szczawianowej. Jeśli w wydalonym kamieniu stwierdzono szczawiany (lub jeśli występuje wysokie stężenie szczawianów w moczu), oprócz ograniczenia soli i białek oraz tłuszczów zwierzęcych, warto zastosować dietę niskoszczawianową, ponieważ jednym ze źródeł kwasu szczawiowego w moczu są substancje wchłonięte z przewodu pokarmowego. Takiemu procesowi w szczególności sprzyja dieta niskowapniowa (dlatego nie należy ograniczać produktów zawierających wapń, przeciwnie korzystne będą jogurty, kefiry).

W diecie niskoszczawianowej wykluczamy: szczaw, rabarbar, kapustę włoską, szpinak, pieprz, rzepę, czekoladę, kakao, botwinę, mocną herbatę, colę, fasolę, groch, koncentrat pomidorowy.

Dbaj o siebie

Duże ilości płynów, pełnowartościowa dieta, ograniczenie soli i zwiększenie aktywności fizycznej to najważniejsze zalecenia w sferze ciała. Ale lekarze nie zapominają też o sferze psychicznej i zalecają pacjentom chcącym uniknąć nawrotu kamicy nerkowej ograniczenie stresu.

Jak leczyć kamicę nerkową

10 przykazań dla zdrowych nerek

Czynniki sprzyjające powstawaniu kamieni w nerkach

Od piasku w nerkach do kamicy moczowej

Kolka nerkowa

Dieta w kamicy nerkowej

Zdrowe nerki. Profilaktyka kamicy nerkowej

Woda: To dzięki niej nerki dobrze pracują

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy