Jak przetrwać letnie upały?
Lekkie, zwiewne ubrania, odpowiedni zapas wody i filtry ochronne - to podstawowe rady, aby przetrwać upalne lato. O tym jak zadbać o swój komfort i dobrą kondycję skóry, nie tylko podczas wakacyjnego wypoczynku radzi dermatolog dr Beata Stopińska.
Każdy z nas ma pewien próg temperatury, którego przekroczenie będzie wiązać się ze znacznym dyskomfortem i obniżeniem samopoczucia. Gdy temperatura powietrza zacznie przekraczać 25 stopni u niektórych osób mogą pojawić się pewne dolegliwości.
Wśród najczęstszych objawów przegrzania organizmu można wyróżnić przede wszystkim nadmierną potliwość, opuchnięte dłonie i stopy, zawroty i bóle głowy, oraz ogólne przemęczenie i ospałość. Wysoka temperatura u części osób może wiązać się z problemami z ciśnieniem (za wysokie lub za niskie), omdleniami oraz chorobą wieńcową. Dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad przetrwanie w nieznośnym upale.
Najważniejszą zasadą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W czasie upałów należy spożywać dziennie co najmniej trzy litry wody mineralnej.
- Organizm bardzo szybko wraz z potem traci wodę i elektrolity oraz sole mineralne. Soki warzywne (bez cukru) z dużą zawartością natki pietruszki oraz selera, a także pomidorów uzupełnią niedobory potasu - wyjaśnia dr Beata Stopińska, lekarz dermatolog. W torebce obok butelki wody mineralnej powinna się znaleźć również butelka wody termalnej, która doskonale nawilża skórę, koi i przynosi natychmiastową ulgę.
Częstą dolegliwością, szczególnie wśród kobiet, są opuchnięte stopy i dłonie.
- Wiele moich pacjentek skarży się na problemy z krążeniem żylnym i limfatycznym, oraz wykazuje sporą tendencję do obrzęków. Polecam im kurację doustną w formie specjalnych ziół do picia o działaniu drenującym. Na opuchnięcia jeszcze skuteczniejszy jest drenaż limfatyczny, który pobudza ośrodki limfy i po 40 min nasze ciało czuje się jakby spadło z niego 5 kg - dodaje specjalistka.
W upalne dni najlepiej dobierać jasne, zwiewne i lekkie kreacje z naturalnych materiałów. Zapewnią one większy przepływ powietrza i tym samym większy komfort. Jeśli naszym problemem jest nadmierna potliwość warto sięgnąć po antyperspiranty lub skorzystać z pomocy specjalisty.
- Najskuteczniejszą metodą jest ostrzyknięcie pach toksyną botulinową. Efekt utrzymuje się ok. 6 miesięcy i daje pełen komfort "suchych pach". Jest to obecnie najskuteczniejsza i bardzo bezpieczna metoda leczenia nadpotliwości - radzi dr Stopińska.
W wyniku wysokich temperatur stopy narażone są na otarcia i oparzenia. Najlepiej zapobiegać im stosując specjalne sztyfty na wrażliwe partie stóp oraz toniki odświeżające o działaniu antygrzybiczym. W przypadku obuwia zakrytego skuteczne będzie stosowanie talku, który świetnie absorbuje pot i zabezpiecza przestrzenie międzypalcowe przed rozwojem zmian grzybiczych.Ulgą dla stóp może się okazać również zanurzenie ich w naczyniu z zimną wodą. Stopy są bardzo ukrwione i przepływająca przez nie krew będzie chłodzić cały organizm.
Z rozwagą należy również podchodzić do kąpieli słonecznych. Jak podkreśla dr Stopińska, słońca najlepiej unikać między godziną 11.00 a 14.00, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze. Jeśli już musimy przebywać w tym czasie na słońcu, należy nałożyć odpowiedni krem z filtrem, co najmniej SPF 30. Promienie słoneczne stymulują powstawanie przebarwień i zaostrzają niektóre problemy skórne np. trądzik różowaty, zmiany naczyniowe. Przyspieszają również procesy starzenia.