Reklama

Jak radzić sobie z rwą kulszową?

Przeszywający ból pleców i nóg pojawia się zwykle w niespodziewanym momencie. Wystarczy gwałtowny ruch przy wstawaniu czy podnoszeniu ciężkiego przedmiotu. Bywa tak paraliżujący, że nie możemy się ruszyć. Warto wiedzieć, jak sobie pomóc, kiedy ból jest ostry i później, gdy już ustępuje.

Przyczyną rwy jest ucisk na korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego, łączące się w jeden duży nerw - kulszowy. Napad przeszywającego bólu może wywołać przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego podczas gwałtownego ruchu, np. skręcenia czy pochylenia tułowia, podniesienia ciężaru. A także wypadnięcie dysku czy zwyrodnienia. Ulgę przynoszą domowe sposoby, ale gdy po 2 dniach nie ma poprawy, koniecznie idź do lekarza.

W fazie ostrego bólu, przez pierwsze dni, jak najmniej się ruszaj. Jeśli leżąc w łóżku czujesz się lepiej, pozostań w nim 2-3 dni.

Reklama

Nie narażaj się na przeziębienie, kontakty z chorującymi osobami. Bo nawet kaszel czy kichanie angażują tułów do ruchu i mogą nasilić dolegliwości.

Znajdź wygodną pozycję, która odciąży uciskany korzeń nerwowy. Ulgę da leżenie na plecach, na twardym materacu, z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach pod kątem prostym. Można je położyć na krześle postawionym na łóżku albo ułożyć na kilku poduszkach czy dużej gumowej piłce. Jeżeli to Ci nie odpowiada, spróbuj leżeć na boku z nogami ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych z małą poduszką czy zrolowanym ręcznikiem wsuniętym między kolana.

Najpierw chłodź, potem rozgrzewaj. Ciepło rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Jednak przez pierwszy dzień korzystniejsze może być chłodzenie, np. żelowym okładem lub butelką z wodą schłodzoną w zamrażarce czy kostkami lodu owiniętymi w ściereczkę. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza stan zapalny. Gdy ból zacznie odpuszczać, rozgrzewaj lędźwie, np. termoforem, elektryczną poduszką lub żelowym okładem wyjętym z gorącej wody.

Pij odwar z kory wierzby. Zawiera salicylany, które przekształcają się w kwas salicylowy działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Łyżkę rozdrobnionej kory zalej szklanką wody, zagotuj. Potrzymaj pod przykryciem na małym ogniu 5 minut. Odstaw na kwadrans, przecedź. Pij po 1/3 szklanki trzy razy dziennie.

Wcieraj żel przeciwbólowy. Może zawierać diklofenak, naproksen lub ibuprofen. Połóż się na boku i poproś kogoś z domowników, żeby powoli, kolistymi ruchami wmasował Ci preparat w dół pleców.   

Gdy dolegliwości ustępują, zaczynaj się ruszać. Może być to krótki spacer lub chodzenie po domu. Unikaj gwałtownych zmian pozycji. Siadaj na krześle z pośladkami dosuniętymi do krawędzi, gdzie oparcie styka się z siedziskiem - z fotela czy kanapy trudniej wstać bez nagłego szarpnięcia.

Odpoczywaj, kładąc się na boku z kolanami przy klatce piersiowej. Staraj się kilka razy w ciągu dnia poleżeć w tej pozycji przez 15-20 minut. Przyciągaj zgięte kolana do klatki, obejmując je rękami. Pod pośladek należy wsunąć zwinięty koc, a pod głowę położyć dużą poduszkę.

Wypijaj 1,5 l wody dziennie. Krążki międzykręgowe w dużej części składają się z wody. A wraz z wiekiem i z powodu częstych przeciążeń ubywa jej, co sprzyja wystąpieniu rwy.

By ustrzec się ataku, unikaj:

Skłonów

Kiedy musisz podnieść coś z ziemi (zwłaszcza ciężkiego), nie schylaj się na wyprostowanych nogach, ale kucnij. Przedmiot trzymaj blisko ciała. Podobnie podczas prac domowych - nie schylaj się na prostych nogach. Jeśli np. chcesz umyć wannę czy wytrzeć podłogę pod meblami, przyklęknij na kolano.

Długiego siedzenia i stania bez ruchu oraz nagłych zmian pozycji

Gdy musisz stać, przenoś ciężar z nogi na nogę. Wstając z pozycji leżącej, np. rano czy po drzemce, nie zrywaj się od razu, najpierw usiądź na łóżku. Podnosząc się z krzesła, podeprzyj się rękami. Uważaj, by nie skręcać kręgosłupa.

Zobacz również:

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy