Jak rozpoznać problemy z krążeniem krwi?
Twoje dłonie i stopy są ciągle zimne, czujesz kłujący ból w kończynach lub masz żylaki i obrzęki na kostkach? To może być problem ze słabym krążeniem krwi. Tego zaburzenia nie można bagatelizować, gdyż może to świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, np. miażdżycy czy niewydolności serca. Warto wiedzieć, jak rozpoznać problemy z krążeniem i jak im zapobiegać, ponieważ jest to stan zagrażający życiu człowieka – może prowadzić do zawału, udaru, a nawet śmierci. Jak objawia się nieprawidłowa cyrkulacja krwi?
Krążąca w krwiobiegu krew pełni bardzo istotne funkcje w organizmie. Dostarcza tlen i składniki odżywcze (cukry, białka, tłuszcze) do wszystkich komórek. W drodze powrotnej zabiera dwutlenek węgla i transportuje go do płuc, skąd wydalany jest wraz z wydechem. Inne zbędne produkty przemiany materii, takie jak mocznik czy kwas moczowy, transportuje do nerek i jelit. Krew reguluje także temperaturę oraz zapewnia ochronę organizmu przed patogenami, infekcjami i chorobami - dzięki białym krwinkom. Cyrkulacja krwi musi przebiegać właściwie, aby tkanki i narządy działały prawidłowo. Słabe krążenie wpływa na zaburzone funkcjonowanie całego organizmu.
Problemy z krążeniem krwi mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Może być to skutek złego odżywiania - zbyt mała podaż witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych sprawia, że naczynia krwionośne stają się delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia. Również niedobór przeciwutleniaczy (obecnych m.in. w warzywach, owocach, tłustych rybach) źle wpływa na krążenie, gdyż prowadzi do gromadzenia się toksyn i tworzenia się złogów, które utrudniają przepływ krwi w żyłach. Przyczyną słabego krążenia często jest też palenie papierosów - wdychanie dymu tytoniowego spowalnia przepływ krwi i dostarcza do organizmu toksyczne substancje.
Poważnym zagrożeniem dla cyrkulacji krwi jest siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej, spędzanie ośmiu godzin w pracy za biurkiem czy większości czasu wolnego na kanapie, to czynniki, które osłabiają krążenie krwi w nogach. Tym samym przyczyniają się do tworzenia skrzepów oraz ograniczenia dopływu krwi i tlenu do tkanek. Słabe krążenie może być też objawem poważniejszych chorób, np. nadciśnienia, miażdżycy, zakrzepicy, cukrzycy czy niewydolności nerek.
Objawy słabego krążenia nie są zbyt charakterystyczne, przez co możemy je zrzucać na karb przemęczenia czy innych problemów ze zdrowiem. Symptomy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym dojdzie do zaburzenia cyrkulacji krwi. Z powodu nieprawidłowego krążenia i niedostatecznego dostarczania tlenu oraz składników odżywczych do komórek organizm słabnie i staje się mniej wydajny. Może pojawić się chroniczne zmęczenie i brak wytrzymałości podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Inne objawy to utrata tchu podczas wysiłku, częste zawroty i bóle głowy, oszołomienie, duszności czy skrócenie oddechu.
Typowym objawem słabego krążenia są zimne stopy i dłonie, bez względu na temperaturę otoczenia. Jest to spowodowane zaburzoną termoregulacją ciała. Grube skarpetki i rozgrzewające kremy mogą być w tym przypadku mało pomocne. Zaburzona cyrkulacja krwi objawia się również obrzękiem i opuchlizną nóg, a także zaburzeniami czucia, drętwieniem i mrowieniem kończyn, skurczami czy kłującym bólem w mięśniach. Ponadto mogą pojawiać się mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, a nawet kłopoty z równowagą czy omdlenia (zwłaszcza przy niskim ciśnieniu czy anemii).
Słabe krążenie może także przyczyniać się do problemów z pamięcią, osłabienia funkcji poznawczych oraz kłopotów z koncentracją i skupieniem się. Do tego mogą pojawić się zmiany skórne: blada, sucha i swędząca skóra, sino-niebieskie przebarwienia, zaczerwienienia na twarzy, owrzodzenia i trudno gojące się rany. Włosy mogą stać się suche i nadmiernie wypadać, a paznokcie łamać i rozdwajać. Na skutek nieprawidłowego krążenia krwi na nogach mogą też powstawać żylaki, które przyczyniają się do poważniejszych problemów z układem krążenia. Długotrwałe zaburzenie cyrkulacji krwi może wywoływać też uciskowy ból w klatce piersiowej lub zaburzenia rytmu serca zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Może dojść do zawału, martwicy mięśnia sercowego czy udaru mózgu.
Aby poprawić krążenie krwi i zapobiec groźnym powikłaniom, należy przede wszystkim zadbać o ruch. Nie muszą być to forsowne treningi, a umiarkowana aktywność w postaci spacerów, jazdy na rowerze, pływania, ćwiczeń aerobowych, tańca czy krótkiego joggingu. Podczas pracy siedzącej warto co jakiś czas wstawać od biurka i przejść się lub wykonać kilka prostych ćwiczeń. W poprawie krążenia pomoże też naprzemienny zimny i ciepły prysznic oraz masaż stóp. Wieczorem można położyć się tak, by nogi były w górze i utrzymać tę pozycję przez kilka minut.
Krążenie można poprawić także za pomocą odpowiedniej diety. Należy spożywać lekkostrawne posiłki, ubogie w sól i zawierające dużo błonnika, a także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, owoce morza, orzechy). Powinno się też zadbać o prawidłowe nawodnienie i wypijać minimum dwa litry płynów dziennie. Krążenie krwi pobudzają także niektóre zioła i przyprawy, np. żeń-szeń, mniszek lekarski, imbir, kardamon, szafran czy tymianek. Przy poważnych problemach z krążeniem należy jednak udać się do lekarza, który oceni objawy, zleci wykonanie odpowiednich badań i zdecyduje o konkretnej opcji leczenia.