Jak się pozbyć białego nalotu na języku? Domowe sposoby
Biały nalot na języku może pojawić się mimo regularnego szczotkowania zębów i płukania jamy ustnej. W ten sposób organizm reaguje na błędy w dbaniu o higienę oraz w diecie. Może być wynikiem szkodliwych nawyków, antybiotykoterapii lub objawem choroby. Niezależnie od przyczyn, nie należy ignorować tego stanu rzeczy. Tym bardziej że istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się białego nalotu na języku. Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Zdrowy język ma różową barwę i pokryty jest wilgotną śluzówką. Pojawienie się białego osadu i gorzkiego smaku w ustach może nas zaniepokoić. Zdarza się, że jest to objaw poważnych chorób, w tym cukrzycy, anemii, żółtaczki, infekcji grzybiczej jamy ustnej, kiły, schorzeń związanych z wątrobą czy osłabienia odporności związanego z przyjmowaniem antybiotyków.
Gdy dodatkowo czujesz pieczenie języka, może być to sygnał alarmowy świadczący o problemach na tle układu pokarmowego. Jeśli ten stan utrzymuje się długo i zauważasz inne niepokojące zmiany w swoim organizmie, konieczna jest wizyta u lekarza.
Zobacz też: Objawy niedoboru witaminy B12. Co jeść w takim przypadku?
Bardzo często jednak biały osad na języku wynika ze znacznie bardziej prozaicznych przyczyn. Palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości kawy i mocnej herbaty, alkoholu i żywności bogatej w węglowodany proste sprzyja pojawianiu się jasnego nalotu, uczucia szorstkości języka oraz nieświeżego oddechu. W takich przypadkach możesz z powodzeniem radzić sobie domowymi sposobami.
Nieestetyczny osad na języku może być wynikiem odwodnienia. Spożywanie co najmniej dwóch litrów wody każdego dnia powinno być wstępem do poradzenia sobie z tym problemem. Ograniczenie wspomnianych napojów - kawy, herbaty, alkoholu - też jest wskazane. Do jadłospisu warto włączyć kwaśne soki. Najlepiej wyciskać je samodzielnie. Tak samo dobrze na stan języka zadziała jedzenie kwaśnych owoców. Działanie oczyszczające wykazują także jabłka oraz truskawki. Ograniczyć za to należy słodycze, produkty mleczne oraz pszenne.
Czas skierować swój wzrok w stronę naturalnej apteczki i skorzystać z potencjału roślin leczniczych. Doskonale do płukania ust nadaje się szałwia. Sięgnij także po popularną w kuchniach przyprawę, czyli... oregano! Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a jego stosowanie jest niezwykle proste.
Jak przygotować napar z oregano, by usunąć biały nalot na języku? Wsyp do szklanki dwie łyżeczki suszonej przyprawy, zalej wrzątkiem i odczekaj 10 minut. Odcedź na małym sitku. Gdy napój przestygnie, użyj go do płukania jamy ustnej. Pierwsze efekty stosowania zobaczysz już po dwóch lub trzech dniach. Jeśli masz ochotę, wykorzystać możesz również świeże oregano.
Antybakteryjne właściwości kurkumy także okażą się twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie jamy ustnej. Jak ją stosować? Wystarczy połączyć łyżeczkę przyprawy z kilkoma kroplami soku z cytryny. Wymieszaj tak, by uzyskać dość gęstą pastę. Wcieraj delikatnie w język przy pomocy szczoteczki przez kilka minut, następnie wypłucz wodą.
Cieszy się reputacją wszechstronnej przyprawy oraz naturalnego antybiotyku. Choć zazwyczaj jego spożywanie kojarzy się z nie do końca przyjemnym zapachem wydobywającym się z ust, czosnek należy do najskuteczniejszych domowych sposobów na usunięcie białego osadu z języka. Raz dziennie żuj świeży ząbek czosnku, a pomoże usunąć bakterie, które sprzyjają pojawieniu się tej dolegliwości.
Polecamy:
Co jeść przy grypie żołądkowej?