Reklama

Jak się zmotywować do nauki?

Jeżeli znajdujesz się w takim momencie swojego życia, w którym powinieneś się dużo uczyć, a nie możesz się po prostu do tego zabrać i zadajesz sobie pytanie, jak się zmotywować do nauki, przeczytaj poniższe wskazówki, które mogą być dla ciebie bardzo pomocne. Co zrobić, aby nabrać chęci do nauki? Najlepszą motywację do poszerzania swojej wiedzy znajdziesz wtedy, kiedy uświadomisz sobie cel nauki, czyli to, po co, w jakim celu się uczysz? Znalezienie celu w nauce, to najlepsza motywacja do uczenia się i przyswajania nowych wiadomości.

Nastawienie do nauki a tempo uczenia się

Warto pamiętać, że bardzo ważne jest samo nastawienie do nauki. Inaczej mówiąc, nawet jeśli nie przepadamy za jakimś przedmiotem czy zagadnieniem, dobrze jest znaleźć powód, dla którego chcemy się go nauczyć. Gdy wiemy, że nasz wysiłek sprzyja realizacji mniej lub bardziej ważnego celu np. realizacji planów i marzeń łatwiej jest nabrać chęci do nauki.

Sprawdź, jak możesz zwiększyć swoje szanse w procesie uczenia się.

Większość z nas, wtedy gdy ma się uczyć, to mniej lub bardziej świadomie, zaczyna oddawać się zajęciom, które są wprawdzie pożyteczne, ale nie mają nic wspólnego z uczeniem się. Ostatecznie okazuje się, że wypiliśmy już kilka kaw, wyprasowaliśmy ubrania, wyprowadzili psa, sprawdzili mejle, a nawet wysprzątali cały dom, ale niczego nowego się nie nauczyliśmy. Po prostu dopadł nas leń i nie wiadomo, jak sobie z nim poradzić. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na motywację i efektywną naukę.

Reklama

Zadbaj o energetyczny poranek

Sposób, w jaki rozpoczynamy poranek, zwykle ma ogromny wpływ na pozostałą część naszego dnia. Dobrą praktyką jest zatem wprowadzenie inspirującej porannej rutyny, która pozwoli pozostać w dobrym, pozytywnym nastawieniu przez cały dzień. Gdy jesteś pozytywnie nastawiony łatwiej się skupisz i zmotywujesz do działania. Znajdź chwilę na ćwiczenia, medytację, spacer, jogging lub czytanie książki.

W organizowaniu poranka pamiętaj o zjedzeniu pożywnego śniadania, które dostarczy twojemu organizmowi energii, dzięki której nie będziesz się szybko męczyć.

Potęga snu

Jeśli chcesz się zmotywować do nauki... pamiętaj, aby się wysypiać. Potrzebujesz motywacji do działania? Wysypiaj się!

Znakomitą motywacją do działania jest nasz wypoczęty umysł, który w stanie, w którym jest nie przemęczony przyswaja wiedzę szybciej, dzięki czemu na naukę poświęcasz mniej czasu. Potęga snu bywa niedoceniana przez uczniów i studentów, tymczasem ma on naprawdę ogromny wpływ na nasz organizm. Siedem, osiem godzin, nieprzerwanego, spokojnego snu to najlepszy sposób na zwiększenie swojej produktywności i energii do działania, a tym samym do przyswajania wiedzy.

Metoda małych kroków

Jeśli opanowanie całego materiału sprawia ci trudności, nie staraj się go opanować całego jednocześnie, ale wykorzystaj tzw. metodę małych kroków. Zbyt długie siedzenie nad trudnym materiałem powoduje zmęczenie i frustrację, dlatego zmotywuj się, stosując tzw. małe kroczki w nauczaniu.

Podziel materiał na mniejsze części i wyznacz konkretną datę realizacji poszczególnych etapów nauki. Metoda małych kroków jest zdecydowanie skuteczniejsza, niż nauka wszystkiego na raz. Lepiej jest przyswajać mniejsze porcje wiedzy. Pamiętaj, aby powtarzać wszystko, czego się wcześniej nauczyłeś.

Motywacja do nauki zyskasz też dzięki nauce w grupie

Dobrym rozwiązaniem może okazać się nauka w kilkuosobowej grupie lub choćby tylko we dwoje. Gdy złapiemy lenia, druga osoba może nas zmotywować do dalszej nauki. Również gdy mamy trudność z przyswojeniem jakiegoś materiału, druga osoba może wyjaśnić nam zawiłe treści i tym samym zmotywować do ich dalszego pogłębiania. Co istotne, ucząc się w parze lub w grupie, można też wymieniać się spostrzeżeniami na dany temat albo wzajemnie się odpytywać.

Chwal siebie i wyznaczaj sobie nagrody

Pomyśl, o tym, że gdy skończysz się uczyć, to czeka cię nagroda. Sam sobie ją przyznawaj. Niech to będą nawet małe rzeczy np. wyjście do kina, zjedzenie lodów, przeczytanie książki. Pamiętaj, aby nagradzać się słusznie, czyli tylko wtedy kiedy naprawdę uporasz się z nauką i opanujesz zaplanowany materiał. To właśnie czekająca na ciebie nagroda może być motywacją do nauki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | motywacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy