Reklama

Jak skutecznie ugasić pragnienie?

Na pytanie: czym ugasić pragnienie odpowiedzi jest wiele. Jedni sięgają po szklankę wody mineralnej, natomiast inni po różnego rodzaju napoje. Jedno jest pewne, to co pijemy, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, dlatego trzeba wybierać rozsądnie sposoby na ugaszenie pragnienia. Na większą utratę wody w organizmie narażeni jesteśmy szczególnie latem, ponieważ odwodnienie może mieć poważne konsekwencje. Niestety, niektórych napojów trzeba się wystrzegać, ponieważ zamiast gasić pragnienie dają odwrotny skutek. Zatem co pić, kiedy je odczuwamy? Jak nie doprowadzić do odwodnienia?

Woda

Woda jest najlepszą metodą na ugaszenie pragnienia. Choć picie jej wydaje się oczywiste, to nadal pije się jej za mało. Najlepiej jest pić przez cały dzień minimum dwa litry wody (czyli od sześciu do ośmiu szklanek) przez cały dzień. Zawarte w niej kationy i aniony pierwiastków świetnie zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na minerały. Z drugiej strony część nie kupuje wody świadomie, ponieważ jest ona rozlewana do plastikowych butelek, co nie sprzyja środowisku. Ostatecznie można pić wodę z kranu, ponieważ jest ona bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Niestety, stan instalacji wodnej może wpłynąć na jej zapach oraz smak. Rozwiązaniem problemu jest zakup filtrów (umieszczanych pod kranem albo dzbankowych), które ją skutecznie oczyszczają. Wodę mineralną lub popularną kranówkę można wzbogacić plasterkiem owocu cytrusowego albo kilkoma listkami świeżej mięty.

Reklama

Filiżanka herbaty

Tradycja picia herbaty sięga kilku tysięcy lat i praktykowana jest przez wiele milionów ludzi na całym świecie. Nie bez przyczyny: to solidna dawka przeciwutleniaczy, które oczyszczają organizm z zalegających toksyn oraz zmniejszają szkodliwe działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób cywilizacyjnych. Herbata, niezależnie od rodzaju: czarna, czerwona czy zielona, zawiera teinę – substancję, która działa analogicznie jak kofeina w kawie. Dzięki mniej organizm mniej odczuwa pragnienie. Należy jednak uważać, bo herbata pita w nadmiarze może przyczyniać się do odwodnienia organizmu. W upalne dni warto pić ciepłe, ale niezbyt mocne napary.

Kompoty

Kompoty pite latem są idealnym sposobem na nadmierne pragnienie. Przygotowane z owoców sezonowych to cenna dawka witamin, szczególnie witaminy C. W kompotach można znaleźć również beta-karoten oraz pełnowartościowy błonnik, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Kompot najlepiej ugasi pragnienie, jeśli będzie pity ciepły i niewielkimi porcjami.

Przetwory mleczne

Produkty mleczne mogą być świetną alternatywą dla popularnych napojów pitych podczas upałów. Jednak najlepiej jest zrezygnować ze świeżego mleka, ale zamiast niego sięgnąć po produkty fermentowane: kefiry i jogurty. Zawierają korzystne dla funkcjonowania jelit bakterie probiotyczne, które mogą pomóc ugasić pragnienie. Dobrym rozwiązaniem jest połączyć je z sezonowymi owocami: borówkami, jabłkami, porzeczkami itd. Zapewnią one dodatkową porcję witamin i składników odżywczych.

Soki owocowe pod kontrolą

Niektórzy, chcąc ugasić pragnienie, sięgają po szklankę soku owocowego. Nie jest to złe rozwiązanie, ale z powodu obecności cukrów naturalnych, mogą być mniej przyswajalne przez organizm. Warto się również przyglądać etykietom, czy napój, który chcemy kupić jest bez dodatków sacharozy. Jeśli jednak trudno nam się rozstać ze szklanką soku, warto ją rozcieńczyć wodą mineralną – będzie lepiej przyswajalna przez organizm.

Czego unikać podczas upałów?

Chcąc ugasić pragnienie latem, lepiej pewnych napojów się wystrzegać. Przede wszystkim są to napoje gazowane, które obfitują w cukier. Zamiast gasić pragnienie mogą go tłumić poprzez rozciąganie ścianek żołądka dwutlenkiem węgla. Podczas upalnych dni, lepiej zrezygnować również z napojów energetycznych oraz mocnej kawy, a także, ponieważ w przeważającej mierze są one moczopędnie i wypłukują z organizmu cenne substancje odżywcze, prowadząc do odwodnienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy