Reklama

Jak szybko pozbyć się migrenowych bólów głowy?

Migrena jest przykrą przypadłością, która dotyka najczęściej kobiety od okresu pokwitania aż do menopauzy. Obecnie borykają się z nią również mężczyźni, a znane są też przypadki tej dolegliwości wśród dzieci. Ból jest na tyle dotkliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Problem jest poważny i wstydliwy, dlatego rzadko sięgamy po specjalistyczną pomoc, która i tak niestety nie zawsze jest skuteczna. Jak się chronić przed migreną? Czy istnieją naturalne metody jej zwalczania? Przekonajmy się.

Czym jest migrena?

Migrena to nagły i cykliczny, często jednostronny, pulsujący ból głowy. Ataki trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin. Nie jest to ból jednostajny, jego nasilenie jest kwestią indywidualną. Może wzmagać się w zależności od wysiłku bądź silnych emocji. Bólowi często towarzyszy światłowstręt, nadwrażliwość na zapach i dźwięk oraz nudności i wymioty. U około 10% cierpiących na migrenę osób występuje tzw. aura, czyli symptomy, które sygnalizują, że niebawem nastąpi atak bólu – jest to jedyny i ostatni moment na zażycie odpowiednich leków.

Reklama

Jak radzić sobie z migreną?

Wiele osób w początkowej fazie choroby bagatelizuje objawy i próbuje leczyć się na własną rękę. Zażywa tabletki przeciwbólowe oraz wycofuje się z codziennego życia, by w spokoju przeczekać atak bólu. Kiedy przeszkadza on na tyle, że nie jest się w stanie funkcjonować (zajmować się dziećmi, pracować, itd.), to wtedy sięga się po specjalistyczną pomoc. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nie ma skutecznego leku na migrenę, a chorobę można jedynie oswoić na tyle, by ataki zdarzały się jak najrzadziej i były jak najmniej dotkliwe.

Praktyczne sposoby łagodzące objawy migreny

Woda – każdego dnia należy pić minimum dwa litry wody. Odwodnienie uznaje się za jedną z przyczyn występowania migren. Spożywanie wody podczas już rozpoczętego ataku bólowego może skutecznie zmniejszyć jego intensywność.

Kawa – znajduje się w niej kofeina, która niektórym chorym może przynieść ulgę; poza tym to częsty składnik leków przeciwbólowych. Część osób cierpiących na migrenę jest mocno wyczulona na działanie kawy, gdyż może wyzwalać ból. Dlatego najpierw należy wypróbować tę metodę na własnej skórze.

Opaska – w starożytności na uporczywe bóle stosowano opaski, które zakładano na głowę. Nie ma naukowych dowodów działania tej metody, aczkolwiek ma ona wielu zwolenników.

Olejek miętowy – posiada intensywny zapach, ale jego wtarcie w skronie może uśmierzyć ból. W zastępstwie można również użyć surowych listków mięty.

Imbir – można stosować wersję sproszkowaną bądź surowy korzeń. To najlepszy sposób na redukcję towarzyszącego migrenie bólu brzucha i wymiotów.

Olej rybi – spotykany najczęściej w tabletkach. Redukuje zapalenia i powoduje skurcze w skroniach, które niwelują bóle.

Magnez – jego działanie jest najskuteczniejsze, jeśli zażyje się go podczas poprzedzającej migrenę aury.

Kompres – zimny albo gorący okład może szybko przynieść ulgę.

Witamina B2 i koenzym Q10 – stosowanie tych środków regularnie przyczynia się do zapobiegania powstawania ataków migrenowych.

Leczenie migreny

Lekarze i naukowcy wciąż badają tę przykrą dolegliwość, niestety póki co bezskutecznie. Mówi się o nowych metodach, które pomagają uśmierzyć dotkliwy ból oraz ograniczyć ilość i intensywność ataków. Wśród nowych sposobów wymienia się akupunkturę, masaże oraz wstrzykiwanie botoksu. Zawsze jednak lepiej skonsultować powyższe zabiegi z lekarzem, który doradzi wybór odpowiedniej metody. Specjaliści zalecają również dokładną analizę wykonywanych czynności i spożywanych posiłków, które poprzedzają migrenę, by w miarę możliwości je eliminować albo ich unikać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy