Reklama

Jak uniknąć miażdżycy?

Jeśli w tętnicach odkładają się złogi cholesterolowe (blaszki miażdżycowe), płynie przez nie mniej krwi. Złogi mogą się gromadzić w każdej tętnicy, ale najchętniej osadzają się w tętnicach wieńcowych serca, tętnicach szyjnych, zaopatrujących w krew mózg oraz w tętnicach doprowadzających krew do nerek i nóg. Właśnie w tych narządach miażdżyca czyni największe spustoszenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to choroba nie tylko ludzi starszych. Może się pojawić u młodych, jeśli mało się ruszają, jedzą dużo i tłusto, palą, nadużywają alkoholu. Jak uniknąć miażdżycy?

Pierwsze niepokojące objawy

Gdy tętnice są zwężone, serce przyspiesza pracę, by do poszczególnych narządów dotarło tyle krwi, ile trzeba. Aby sprostać nowym wyzwaniom, mięsień sercowy się powiększa. Przerośnięte serce potrzebuje więcej utlenowanej i odżywczej krwi. Ale przez zwężone tętnice nie może się ona przecisnąć.

Gdy połowa wewnętrznej średnicy tętnic zostanie wypełniona przez blaszkę miażdżycową, coraz gorzej się czujemy. Szybciej się męczymy, pojawiają się trudności z koncentracją, zapamiętywaniem. U panów mogą wystąpić problemy z erekcją. W klatce piersiowej pojawia się ból, najpierw lekki, przypominający ucisk.

Reklama

Z czasem objawy te się nasilają, co uniemożliwia nawet niewielki wysiłek fizyczny. Taki ból specjaliści nazywają bólem wieńcowym lub dławicowym.

Konieczne badania

Przy pojawieniu się opisanych objawów należy iść do lekarza i wykonać badania. Określić poziom całkowitego cholesterolu i oznaczyć jego frakcje, czyli tzw. zły (LDL) i dobry (HDL) cholesterol. To ważne, bo HDL chroni przed miażdżycą, a LDL sprzyja odkładaniu się blaszek na ścianach naczyń. W razie potrzeby trzeba brać leki lub poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Nic jednak nie pomoże, jeśli nie zadbamy o prawidłowy styl życia.

Profilaktyka

Ruszaj się – systematyczny trening obniża poziom cholesterolu całkowitego, LDL oraz ciśnienie krwi.

Zmień dietę – najlepsza jest tzw. śródziemnomorska, czyli bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek (lub olej rzepakowy), ryby, owoce morza.

Pij czerwone wino (z umiarem: lampka do obiadu lub kolacji) – zawarte w nim polifenole działają antymiażdżycowo i podwyższają nieco poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Badaj się – po 40. r. życia co rok kontroluj ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Nie pal – znajdujące się w dymie substancje zwiększają krzepliwość krwi i uszkadzają naczynia krwionośne.

Ogranicz spożycie soli – dziennie wystarczy 5-6 g (płaska łyżeczka).

Pozbądź się nadwagi – u pań obwód pasa nie powinien być większy niż 80 cm, u panów 100 cm.

Unikaj infekcji – osłabiają one układ krążenia. Dlatego warto zaszczepić się przeciw grypie, a jeśli już coś nas dopadnie, zostać w łóżku, żeby nie przeciążać serca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama