Jak usunąć kurzajki?
Zwykle pojawiają się na rękach i nogach na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Powoduje on rozrastanie się skóry w zakażonym miejscu. Kurzajki nie tylko są nieestetyczne, ale też niezwykle zaraźliwe. Jak z nimi walczyć zanim rozniosą się na inne partie skóry lub postanowią obdzielić sobą także tych, z którymi mamy kontakt?
Można zastosować preparat z kwasem mlekowym i salicylowym (np. Duofilm, Brodacid). Codziennie smarujemy nim kurzajkę, a zdrową skórę wokół niej chronimy bezbarwnym lakierem do paznokci lub wazeliną, bo preparaty zawierają żrące substancje. Kuracja taka trwa 6–8 tygodni.
Warto też wybrać preparaty do domowego wymrażania kurzajek (Wartix, Wartner, Wortie), które sprawiają, że po 10–14 dniach kurzajka odpada. Metalową końcówką dotyka się kurzajkę przez 20 sekund. Zabieg nie uszkadza skóry wokół kurzajki.
Skuteczne są również zabiegi u dermatologa. Można wówczas wyłyżeczkować kurzajki za pomocą tzw. łyżeczki dermatologicznej, zastosować krioterapię (wymrażanie ciekłym azotem), zabieg laserem CO2 i elektrokoagulację (usuwanie za pomocą elektrody z prądem).
Bleomecyna.To antybiotyk, który wstrzykuje się do ogniska kurzajki. Zabieg jest dość bolesny, ale skuteczny.
Jaskółcze ziele. Łatwo je spotkać latem przy drogach i na skraju lasu. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok, którym należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Uwaga! Trzeba obchodzić się z sokiem z łodygi ostrożnie, bo zatarcie nim oczu skutkuje ostrym podrażnieniem. Nie jest to ziele dla alergików.
Cytryna i ocet. Obraną ze skórki cytrynę pokrój drobno, wrzuć do szklanki, zalej octem i odstaw na całą noc. Rano wyjmij kawałki cytryny i przyłóż do kurzajki, a następnie zaklej plastrem. Okład zmieniaj kilka razy dziennie, możesz go także zostawić na noc. Kuracja powinna trwać minimum 10 dni.
Przed okładem możesz moczyć miejsca z kurzajkami w ciepłej wodzie, będą wtedy dużo bardziej podatne na działanie specyfiku.