Jak wybrać właściwy lek przeciwbólowy
Z powodu bólu głowy po tabletkę sięga 65 proc. Polaków. Jaki lek bierzemy? Taki, jaki mamy pod ręką! To błąd, bo każdy jest skuteczny na wszystko.
Według światowych statystyk, jesteśmy na trzecim miejscu pod względem ilości przyjmowania tego rodzaju farmaceutyków. Wyprzedzają nas tylko Amerykanie i Francuzi. Sięgamy głównie po leki dostępne bez recepty. Częściej robią to kobiety niż mężczyźni. Nosimy przy sobie zwykle Apap lub aspirynę i bierzemy tabletkę niezależnie od tego, czy cierpimy np.powodu bolesnej miesiączki, przeziębienia czy chorego zęba.
Tymczasem, aby lek był skuteczny i bezpieczny dla zdrowia, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim preparaty przeciwbólowe powinno się brać, gdy ból dopiero się zaczyna i dobrać je do rodzaju dolegliwości. Nie wolno też przekraczać dawki zaleconej w ulotce. Nie zwiększy to siły działania leku ani nie poprawi jego skuteczności. Może natomiast nasilić działania niepożądane, a nawet doprowadzić do zatrucia. A jeśli ból nie ustępuje po dwóch dobach przyjmowania leku, trzeba koniecznie wybrać się do lekarza.
Bóle miesiączkowe
Wiele kobiet na skutek naturalnego spadku stężenia estrogenów w organizmie, tuż przed miesiączką, odczuwa bóle głowy lub brzucha. Aby je uśmierzyć, najlepiej sięgnąć po lek zawierający paracetamol. Szczególnie gdy pojawi się już krwawienie, trzeba unikać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy, np. polopiryny.Ten składnik leku może niebezpiecznie nasilać krwawienie.
Ból zębów
Przyczyną bólu zęba jest najczęściej rozwijający się w jego obrębie stan zapalny. Bez wizyty u dentysty ból nie minie, ale zanim trafimy do specjalisty, pomogą leki zawierające substancję o silnym działaniu przeciwbólowym np. metazmizol sodowy. Albo takie, które oprócz uśmierzania bólu mają też działanie przeciwzapalne. Taką substancją leczniczą jest np. ibuprofen.
Bóle kostno-stawowe
Ból stawów, kręgosłupa czy dolegliwości pochodzenia reumatycznego to częste powody przyjmowania leków przeciwbólowych, i to tych silnych. Można je kupić bez recepty i stosować według załączonej ulotki. Trzeba jednak zawsze przestrzegać pewnych zasad, by uniknąć powikłań. Do najczęstszych skutków ubocznych należy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Można się jej nabawić, nadużywając szczególnie leków zawierających np. kwas acetylosalicylowy (ASA). Podobne niebezpieczeństwo, choć nieco mniejsze, powoduje częste zażywanie preparatów z ibuprofenem czy diklofenakiem. Dlatego tego rodzaju leki przyjmuje się w czasie jedzenia lub po nim i popija szklanką wody. Dobrze jest też wziąć lek osłonowy, np. Ranigast max. To łagodzi niekorzystne działanie na żołądek środków przeciwbólowych.
Starajmy się też unikać w tym czasie produktów z dużą ilością błonnika - może zmniejszyć wchłanianie substancji uśmierzającej. Ciemne pieczywo czy kasza gryczana nie powinny znajdować się w posiłku, po którym przyjmiemy niesteroidowy lek przeciwzapalny. Musimy zrezygnować też z alkoholu. Łączenie go z preparatami przeciwbólowymi może mieć fatalny wpływ na wątrobę. Jeśli dolegliwości nie są silne, zastosujmy lek w postaci maści lub żelu. Wtedy substancja przeciwbólowa zostanie wchłonięta przez skórę.
Ból brzucha
Jeśli dolegliwości są wywołane np. przez zatrucie, kamicę pęcherzyka czy chorobę wrzodową żołądka, wówczas popularne, niesteroidowe leki przeciwzapalne nie pomogą. Skuteczne będą natomiast preparaty, które działają rozkurczowo, hamują wydzielanie kwasu solnego czy ułatwiają przepływ żółci.