Reklama

Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to jedna z najczęstszych chorób skóry – dotyka aż 30 proc. całej populacji. Wywołują ją grzyby pleśniowe, drożdżaki lub dermatofity. Zarazić najłatwiej można się na basenach i w innych tego typu obiektach użyteczności publicznej. Grzybica objawia się swędzeniem i łuszczeniem skóry, na której można zaobserwować pęknięcia, nadżerki i pęcherze. Paznokcie się kruszą, łamią i złuszczają, zmieniają też zabarwienie – stają się żółte lub lekko zielonkawe. Choroby nie powinno się bagatelizować – błyskawicznie się rozprzestrzenia, a wtedy jest trudna do wyleczenia. Bardzo łatwo zarazić nią innych domowników. Sprawdź, jak skutecznie wyleczyć grzybicę paznokci.

Leczenie grzybicy paznokci – maści i leki doustne

Jeśli zauważymy na skórze i paznokciach objawy grzybicy, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Powinien on wykonać badania, które pokażą, jakie dokładnie drobnoustroje odpowiadają za chorobę. Przepisze też odpowiednie maści, a czasem też leki doustne. Terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od stopnia rozwoju choroby. Jeśli leczenie nie przynosi efektów, konieczne być chirurgiczne usunięcie fragmentu zainfekowanego paznokcia. Coraz częściej stosuje się też zabiegi laserowe. Ogromnym wsparciem w leczeniu grzybicy paznokci są też naturalne metody i odpowiednia pielęgnacja stóp.

Reklama

Jak wspomagać leczenie grzybicy paznokci?

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp – znacznie przyspiesza proces leczenia i chroni przed nawrotami choroby. Po umyciu stóp należy dokładnie je wysuszyć i nie zakładać zbyt wcześnie skarpetek. Unikać powinno się tych z tworzyw sztucznych – najlepsze będą bawełniane lub bambusowe, które dodatkowo wchłaniają wilgoć. Jeśli pocą nam się stopy, używajmy specjalnych dezodorantów lub talku. Warto też nosić skórzane buty i często wymieniać w nich wkładki.

Naturalne metody wspomagające zwalczanie grzybicy paznokci

Wsparciem w leczeniu grzybicy są też naturalne substancje. Do kąpieli warto dodawać olejki eteryczne o działaniu odkażającym i grzybobójczym: lawendowy, rozmarynowy, geraniowy lub z drzewa herbacianego. Stopy warto też regularnie moczyć w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego (w proporcji 4:1) lub smarować żelem aloesowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzybica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy