Jak zdrowo schudnąć - rady dietetyczki
Nie należy chudnąć za szybko. Prawidłowe, bezpieczne chudnięcie wynosi od pół kilograma do kilograma na tydzień - radzi dietetyczka Ewa Sypnik z Centrum Dietetycznego SetPoint.
Tylko dieta zbilansowana, urozmaicona i uregulowana pomaga w zrzuceniu kilogramów.
Zdrowa dieta
- Trzeba pamiętać o minimum 4 - 5 posiłkach dziennie, żeby organizm to co zjada, wykorzystywał w danym momencie - radzi dietetyczka Ewa Sypnik. Między posiłkami powinniśmy robić 3, 4 godziny przerwy i gdy poziom glukozy zacznie spadać, dostarczać organizmowi kolejną porcję energii - suszone lub świeże owoce.
Zdrowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, również węglowodanów, produktów pochodzenia mącznego. Pamiętać jednak trzeba o tym, żeby korzystać z nich racjonalnie, nie w ogromnych ilościach. Nie można opychać się ciastkami, słodyczami i tego typu produktami.
W diecie powinny przeważać produkty takie jak warzywa, owoce, białe mięso, grube kasze. Należy ograniczyć słodycze, alkohol, a białe pieczywo zastąpić ciemnym. Jeśli jemy mięso to jedzmy białe, ryby, więcej warzyw niż owoców. I dużo pijmy - 1,5 - 2 litrów dziennie. Unikajmy bananów i winogron, bo podwyższają poziom glukozy. Najlepsze w diecie są melony, truskawki, cytrusy i jabłka.
Efekt jo-jo
- Najgorszą rzecz, jaką możemy zrobić, to po odchudzaniu wrócić do złych nawyków żywieniowych - zaczynamy jeść "śmieciowo", nieregularnie. Zapominamy o aktywności fizycznej i w tym momencie organizm robi sobie zapasy - to jest efekt jo-jo. Trzeba zdecydować: "odchudzam się i wychodzę odpowiednio z diety", czyli nie przechodzić raptownie z 1200 na 2000 kcal dziennie - radzi dietetyczka.
Powinnyśmy powoli zwiększać dodatkowe kalorie - na początek 50 , potem 100 i więcej aż do dojdziemy do momentu, gdy organizm dobrze funkcjonuje, czyli nie chudnie i nie tyje - bilans energetyczny jest na właściwym poziomie. Trzeba pamiętać, że powinnyśmy dostarczać organizmowi tyle energii ile jej pożytkujemy.
Suplementy diety
Herbatki, zioła, różnego rodzaju pastylki mają tylko wspomagać odchudzanie. Mogą być stosowane jako suplement diety, a nie środek sam w sobie. - Nie łudźmy się, że herbatki, zioła czy inne propozycje, jakie można znaleźć na rynku zrobią coś za nas bez zmiany nawyków żywieniowych - one mają być zasadami na całe życie - radzi Ewa Sypnik.
Również trzeba uważać z preparatami zawierającymi kryszynę, senes - one rozleniwiają jelita i nie można pić ich zbyt często.
Przeczytaj relację z czata z Ewą Sypnik
Odwiedź też dział zdrowie