Jak złagodzić zapalenie pęcherza
Zwykle zaczyna się ono od zapalenia cewki moczowej. Gdy zakażenie przechodzi do pęcherza, czujemy ból w podbrzuszu i pieczenie w trakcie oddawania moczu.
Sprzyja mu kobieca budowa ciała: krótka cewka moczowa i jej położenie blisko odbytu. Za zapalenie pęcherza odpowiada zwykle zakażenie przeniesioną z niego bakterią E.coli (pałeczką okrężnicy). Jeśli ta infekcja "lubi" do nas wracać, włączmy do leczenia sprawdzone domowe metody i zmieńmy kilka przyzwyczajeń (pomoże to uniknąć nawrotów).
Przyspiesz wyleczenie
Zmień dietę
Jedz codziennie porcję wielkości garści (na zmianę): surowych ogórków, jabłek, pomidorów, kapusty, rzodkiewek, jagód oraz gotowanych brokułów, pietruszki, selera. Działają bakteriobójczo lub moczopędne. Używaj oleju kokosowego, lnianego. Pierwszy zawiera antybakteryjny kwas laurynowy, a drugi działa osłonowo. Codziennie jedz (na zimno) łyżeczkę wybranego oleju.
Pij więcej wody i lecznicze napoje
Woda (2-3 l dziennie) - wypłucze część chorobotwórczych bakterii z dróg moczowych.
Napój z sody oczyszczonej. Codziennie pij szklankę wody z 2 łyżeczkami sody. Złagodzi ból i pieczenie (jest bakteriobójcza). Uwaga: stosuj tę metodę maks. 2 tygodnie i zrezygnuj z niej, jeśli przyjmujesz leki na serce.
Sok z żurawiny. Zawiera związki zapobiegające przyczepianiu się bakterii do ścianek pęcherza. Szklankę (ok. 15 zł/500 ml) pij przynajmniej przez 7 dni. Wodę z sokiem z 1/2 cytryny. Jej codzienne picie zakwasza mocz (bakterie nie mogą się rozmnażać).
Rób kąpiele, nasiadówki
Z goździków (odkażają). Łyżkę zalej szklanką wrzątku, zostaw na 15 min, przecedź i wlej napar do dużej miski z ciepłą wodą lub wanny. Kąp się lub mocz pupę przez ok. 20 min 2 razy dziennie.
Rozgrzewaj dół brzucha
Termoforem przez 20 min (doraźnie). Uśmierzy ból i będzie łatwiej się wysiusiać.
Zapobiegaj infekcjom
Zmień nawyki higieniczne
Wycieraj się i myj od przodu do tyłu (unikniesz przeniesienia chorobotwórczych bakterii). Używaj papierowych ręczników do wycierania miejsc intymnych. Jeśli wolisz zwykłe ręczniki, zmieniaj je co 3-4 dni i pierz zawsze w 90 st.
Nie noś bielizny z syntetyków. Zamiast niej wybieraj bawełnianą. Zapobiegnie ona poceniu się miejsc intymnych (i namnażaniu bakterii). W publicznych toaletach nie siadaj na desce. Albo zawsze używaj w nich jednorazowych podkładek (ok. 9 zł/10 szt., kupisz w aptece).
Jeśli mimo stosowania leczenia domowego i zaleceń lekarza zapalenia wciąż ci się przytrafiają, zapytaj internistę o profilaktyczną terapię Furaginą - lek stosuje się na noc (gdy nie siusiamy, bakteriom łatwiej się namnażać) wiosną i latem.
Uwaga! Przekonanie, że do złapania "wilka" dochodzi z powodu siadania na zimnej ziemi albo kamieniu, jest błędne. Urolodzy nie potwierdzają związku zakażenia dróg moczowych z wychłodzeniem okolic intymnych.