Reklama

Jak zrobić masaż żuchwy na migrenę?

Masaż żuchwy przyniesie ci ulgę, jeżeli cierpisz na migreny, bóle karku oraz masz kłopoty z przełykaniem. Dlaczego? Ponieważ żuchwa współpracuje z kością klinową czaszki i pierwszym kręgiem kręgosłupa. Oznacza to, ze wynikiem jej niewłaściwego ustawienia mogą być np. nawracające bóle głowy, karku i uszu, łzawienie, problemy ze wzrokiem, trudności z otwieraniem szczęk, przeżuwaniem twardych pokarmów i przełykaniem. Pomóc może odpowiedni masaż, tzw. R.E.S.E.T.

Masaż żuchwy przyniesie ci ulgę, jeżeli cierpisz na migreny, bóle karku oraz  masz kłopoty z przełykaniem. Dlaczego? Ponieważ żuchwa współpracuje z kością klinową czaszki i pierwszym kręgiem kręgosłupa. Oznacza to, ze wynikiem jej niewłaściwego ustawienia mogą być np. nawracające bóle głowy, karku i uszu, łzawienie, problemy ze wzrokiem, trudności z otwieraniem szczęk, przeżuwaniem twardych pokarmów i przełykaniem. Pomóc może odpowiedni masaż, tzw. R.E.S.E.T.

Co wpływa na zbytnie napięcie mięśni żuchwy?

Czasami zdarza się, że napięcie mięśni szczęk wywołane stresem, zabiegiem dentystycznym lub uderzeniem zmienia normalną pozycję stawu skroniowo-żuchwowego. Kondycja tego stawu nie jest dobra także wtedy, gdy mamy nawyk zgrzytania lub zaciskania zębów, zagryzamy wargi lub często żujemy gumę. Skutkiem takiego stanu rzeczy są często migreny, nawracające bóle głowy, karku, problemy z otwieraniem ust i przeżuwaniem.

Terapia, która likwiduje dolegliwości

Terapią, która szybko likwiduje te dolegliwości, jest masaż żuchwy, czyli R.E.S.E.T. (skrót od angielskiej nazwy Rafferty Energy System of Easing the Temporomandibular joint). Jak zapewniają twórcy tej metody, gdy powraca równowaga w żuchwie pacjenta, bardzo szybko odzyskuje on pełnię zdrowia.

Reklama

Jak wykonać ten masaż w domu?

Masaż rozluźniający możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy tylko, że będziesz postępować według poniższych wskazówek.

Poproś osobę, którą masujesz, żeby położyła się na brzuchu i rozpocznij od delikatnego rozcierania palcami skóry w okolicach karku i za uszami. Następnie przesuń dłonie pod potylicę i uciskaj to miejsce przez kilka minut. Gdy zakończysz ten etap, połóż dłonie na bokach żuchwy i spróbuj rozluźnić je, delikatnie uciskając.

Zanim przejdziesz do kolejnego etapu, poproś chorego, żeby położył się na plecach. Po wygodnym ułożeniu się osoba masowana powinna otworzyć usta najszerzej, jak może. Wówczas kciuk lewej ręki umieść na jej podbródku. Nie przesuwając tego palca, delikatnie rozetrzyj całą żuchwę.

Gdy wykonasz tę czynność, uwolnij szczękę, po czym zakończ terapię łagodnym głaskaniem skóry na policzkach oraz pod uszami.

Masaż żuchwy należy przeprowadzać delikatnie. Jeżeli boisz się uciskać, pozostań przy głaskaniu!

Wskazówki

* Skutki masażu żuchwy są często odczuwane już po pierwszym zabiegu. Cena pojedynczego masażu wykonanego w gabinecie to około osiemdziesiąt złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migrena | ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama