Reklama

Jakie choroby może wywołać stres?

Stres dotyka każdego z nas, ale w różnym stopniu. Jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. Niestety, jego nagromadzenie może prowadzić do rozwoju chorób psychicznych lub zaburzeń nerwowych. Ponadto, żyjąc w ciągłym stresie, narażamy się na wiele poważnych dolegliwości. Sprawdźmy, jak długotrwałe stresowanie się może wpłynąć na nasze zdrowie.

Wysypki na ciele

Gdy nasz organizm długotrwale doświadcza stresu, może zacząć uwalniać histaminę, czyli substancję odpowiedzialną za reakcje alergiczne. To tak zwana reakcja obronna organizmu, który odczuwa potrzebę zwalczania zagrożenia. Skóra jest wtedy również znacznie bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Ponadto, udowodniono, że gdy nadmiernie się stresujemy, nasilać mogą się objawy trądziku.

Stres wzmaga łysienie

Nadmierny stres powoduje również wypadanie włosów, a także szybsze łysienie. Stres to bardzo częsta przyczyna łysienia plackowatego. Warto zatem umieć sobie z nim radzić.

Reklama

Stres a masa

W wyniku stresu możemy mieć również problemy z wagą. Niektóre osoby chudną, gdy są w stresie, inne odwrotnie - objadają się tyją. W efekcie nasza waga szaleje, a układ trawienny jest rozregulowany. Jakie mogą być tego następstwa? Gorsze samopoczucie, otyłość, a także choroby związane z zaburzaniami odżywiania.

Infekcje, stany zapalne, niska odporność

Stres osłabia również nasz organizm. W efekcie łatwiej rozwijają się w organizmie stany zapalne i infekcje bakteryjne. Chyba nikt z nas nie lubi być chory, więc? Nie dajmy się stresowi!

Problemy trawienne

Każdy, kto zmagał się choć raz w życiu z większym stresem, wie, jak negatywnie wpływa on na układ trawienny. Powoduje wzdęcia, zaparcia, a nawet hemoroidy. Słowem, nic przyjemnego.

Jak radzić sobie ze stresem?

Ze stresem można radzić sobie na wiele sposobów. Bardzo pomocna jest joga, a także pilates. W sytuacjach stresowych warto również policzyć w myślach do momentu uspokojenia się.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama