Reklama

Jakie choroby można łatwo pomylić z przeziębieniem?

Jesienią i zimą - gdy nasz układ odpornościowy bywa wyraźnie osłabiony - jesteśmy szczególnie narażeni na działanie wirusów i bardzo często zapadamy na rozmaite infekcje. Towarzyszące im dolegliwości, czyli gorączkę, ból gardła, katar i kaszel, najczęściej zrzucamy na karb przeziębienia. Tymczasem nasza "diagnoza" może okazać się błędna, bo przeziębienie bardzo łatwo pomylić z innymi, groźnymi chorobami, między innymi odrą czy mononukleozą. Podpowiadamy, jak je od siebie odróżnić i i - rzecz jasna - zachęcamy do skonsultowania objawów ze specjalistą.

Odra a przeziębienie

Odra bywa bardzo często mylona z przeziębieniem, bo ich objawy bywają łudząco podobne. Zalicza się do nich katar, gorączkę, suchy kaszel i ból gardła. Jak zatem je odróżnić? Wyjaśniamy. Odra przenosi się drogą kropelkową. Jej objawy (czyli wymienione wcześniej gorączka, katar, kaszel, ból gardła) pojawiają się u pacjenta po około dziesięciu dniach od kontaktu z innym chorym. Najważniejszym symptomem odróżniającym odrę od przeziębienia jest towarzysząca jej wysypka. Ta ostatnia jest dosyć charakterystyczna. Czerwone grudkowate plamy pojawiają się najczęściej za uszami, na twarzy, szyi, tułowiu oraz nogach i rękach. Lekarze zwracają ponadto uwagę, że oznaką odry są również wykwity w ustach oraz drgawki. (Te ostatnie występują zwłaszcza u osób zmagających się z chorobami układu krążenia).

Reklama

Pamiętaj

Jeśli objawy nie ustępują, należy umówić wizytę z lekarzem i skonsultować z nim objawy.

Mononukleoza a przeziębienie

Pod względem objawów łudząco podobna do przeziębienia jest również mononukleoza zwana chorobą pocałunków. Najczęściej zwiastują ją zmęczenie, ból gardła i gorączka. Na jakie znaki szczególne zatem warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy. Mononukleozą zaraża się przez kontakt ze śliną chorego. Poza wymienionymi objawami towarzyszą jej obfity katar oraz bóle brzucha. Można ją też rozpoznać po ropiejących migdałach i powiększonych węzłach chłonnych. Te ostatnie dolegliwości pojawiają się zwykle po paru dniach od zarażenia. Jakich oznak jeszcze nie wolno bagatelizować? Długo utrzymującej się i trudnej do zbicia gorączki. To także cecha mononukleozy, która odróżnia ją od przeziębienia.

Pamiętaj

Jeśli objawy nie ustępują, należy umówić wizytę z lekarzem i skonsultować z nim objawy.

Przeziębienie a niewydolność serca

Zdarza się, że z przeziębieniem bywa mylona niewydolność serca. Błędnej diagnozie - przynajmniej z kilku względów - trudno się dziwić, bo objawy bywają łudząco podobne. Obu towarzyszą spadek formy, zmęczenie, kaszel oraz duszności. Jak zatem je odróżnić? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Otóż, niewydolności serca bardzo często towarzyszą obrzęki nóg i pleców. Od przeziębienia odróżnia ją też brak kataru. Wszelkie nasze wątpliwości rozwieje podczas wywiadu lekarskiego specjalista, który z pewnością zaleci EKG i test wysiłkowy.

Przeziębienie a chłoniak

Symptomy zwiastujące przeziębienie, takie jak suchy kaszel, duszności, powiększone węzły chłonne i ogólne osłabienie mogą również wskazywać na nowotwór układu chłonnego. Temu ostatniemu towarzyszą jednak jeszcze inne znaki szczególne. Jeśli poza wymienionymi zaobserwujemy na ciele siniaki i grudki oraz zmagamy się ze swędzeniem całego ciała i utrzymującym się przez długi czas suchym kaszlem, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zleci biopsję.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy