Jakie jedzenie może uczulać?
Jedzenie to jeden z najczęstszych powodów alergii. Uczulać może wszystko: obecna w pożywieniu laktoza, cukier, gluten. I choć towarzyszące reakcji alergicznej objawy najczęściej dotyczą układu pokarmowego, mogą się również pojawiać reakcje skórne, jak swędzące krostki czy rumień. Jakie substancje obecne w pożywieniu są najczęstszymi alergenami? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Fruktoza to cukier obecny w owocach i produktach sporządzonych na ich bazie (dżemach, sokach). Znajdziesz ją również w miodzie.
Objawem nietolerancji fruktozy są gazy, wzdęcia i skurcze brzucha występujące po spożyciu słodkich owoców lub soków owocowych. Nietolerancja jest skutkiem niedoboru białka odpowiedzialnego za transport tego rodzaju cukru przez błonę komórkową. Fruktoza nie może zostać rozłożona, zalega więc w jelicie grubym i tam ulega procesowi fermentacji.
Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję fruktozy, wyeliminuj z diety najbardziej słodkie owoce (winogrona, banany, brzoskwinie) i zrezygnuj z picia soków i syropów owocowych.
Nietolerancja laktozy to jedna z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Powstaje na skutek braku w organizmie enzymu - laktazy, który odpowiada za rozkład laktozy. Skutek? Każdorazowo po spożyciu produktów mlecznych pojawiają się wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, a nawet nudności i wymioty.
Inną przypadłością jest alergia na mleko. Jej objawy pojawiają się od razu po wypiciu mleka i są to zazwyczaj zmiany skórne (np. pokrzywka).
Sposobem na uwolnienie się od przykrych dolegliwości jest wyeliminowanie nabiału z diety lub przyjmowanie przed każdym posiłkiem laktazy w tabletkach.
Znajdziesz go we wszystkich produktach zawierających w swoim składzie zboża takie jak pszenica, jęczmień, owies, orkisz i żyto.
Dieta bezglutenowa to konieczność dla osób cierpiących na celiakię - chorobę związaną z zaburzonym trawieniem i wchłanianiem glutenu. Objawy nietolerancji to wodniste biegunki, bóle brzucha, wymioty, a w skrajnych przypadkach anemia i wyniszczenie organizmu.
Jednak także osoby zdrowe mogą źle tolerować gluten. Jeśli po spożyciu produktów zbożowych odczuwasz dolegliwości żołądkowe, osłabienie i przemęczenie, zrób test na tolerancję tej substancji.
Czym zastąpić produkty zawierające gluten? Doskonale sprawdzi się biały i brązowy ryż, soczewica, fasola, orzechy, soja, amarantus, proso, a także mięso, warzywa i owoce.
Histamina w podwyższonych ilościach jest obecna m.in. w produktach pochodzących z fermentacji, np. sery długodojrzewające, wino, szampan, piwo, kapusta kiszona, kefir oraz w owocach suszonych i cytrusach, orzechach, produktach zawierających ocet, np. ogórki, ketchup, majonez, niektórych rybach, szczególnie w wędzonych i skorupiakach. Spore ilości histaminy znajdują się też w czekoladzie, szpinaku, bakłażanie, pomidorach i awokado.
U niektórych osób substancja ta może być powodem nietolerancji pokarmowej. Objawy to bóle brzucha, biegunki, bóle głowy oraz reakcje skórne.
Najlepszy sposób na pozbycie się problemu, to wyeliminowanie potencjalnie szkodliwych produktów z diety.
Jajka kurze.
Najczęściej uczula białko jaj. Jego przetworzenie (gotowanie lub pieczenie) nie zmniejsza alergicznej reakcji organizmu. Jaja kurze można zastąpić np. przepiórczymi.
Truskawki, cytrusy, pomidory.
Powodują tzw. syndrom alergii ustnej – skóra wokół ust łuszczy się i pęka. Dokładnie myj je przed spożyciem lub całkowicie wyeliminuj z diety.
Ryby i owoce morza.
Nawet niewielka ich ilość może wywoływać silne reakcje alergiczne, ze wstrząsem anafilaktycznym łącznie. Jeśli wykryto u ciebie alergie na owoce morza, całkowicie wyeliminuj je z diety.