Reklama

Jakie leki mogą powodować tycie?

Nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów? Żadne diety nie działają? może problemem są leki, przyjmowane na popularne schorzenia? Niektóre z nich, mogą powodować przyrost tkanki tłuszczowej lub powodować trudności ze zrzuceniem wagi. Sprawdź jakie leki mogą powodować takie właśnie skutki uboczne. Jeżeli problem dotyczy ciebie, skonsultuj się z lekarzem, nigdy nie odstawiaj jednak tabletek na własną rękę!

Insulina

Przyrost masy ciała u chorych na cukrzycę jest powszechnym problemem, a jednym z tego powodów, jest wahanie poziomu  insuliny. Organizm osób chorych na cukrzycę może częściej odczuwać głód, a  przy większej ilości spożywanego pokarmu, wzrost masy ciała jest szybszy, niż u osób zdrowych. Niestety jest to błędne koło, które utrudnia odchudzanie. Dbanie o prawidłową wagę jest jednak ważne, aby zapanować nad chorobą.  

Leki psychiatryczne

Kombinacja leków podawanych osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym stabilizatory nastroju, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne może powodować powodować przyrost masy ciała u pacjentów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Leki te są przeznaczone dla osób cierpiących na schorzenia takie jak depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa. Nieuniknionym efektem ubocznym tych leków jest przyrost masy ciała. Nawet wtedy, gdy osoba zażywająca wyżej wymienione leki prowadzi aktywny tryb życia i  wykonuje regularne ćwiczenia fizyczne.

Reklama

Leki przeciwdepresyjne

Osoby regularnie przyjmujące antydepresanty zaczynają czuć się lepiej, a tym samym wzrasta ich apetyt, co prowadzi do nadwagi. Niektóre z leków przeciwdepresyjnych mają działanie antyhistaminowe. Mogą zwiększać poziom serotoniny w organizmie, który powoduje wzrost masy ciała.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe ze wszystkich leków najczęściej  powodują przyrost wagi. Leki te są zwykle stosowane w czasie alergii. Tabletki o działaniu przeciwhistaminowym  zwiększają uczucie  głodu, przez co utrzymanie czy utrata wagi  staje się niemożliwa.

Sterydy

Steroidy są zazwyczaj stosowane do leczenia chorób autoimmunizacyjnych, takich jak astma czy toczeń. Sterydy przyspieszają  przyrost masy ciała poprzez spowolnienie metabolizmu organizmu. Powolny metabolizm oznacza, że ​​nie ma możliwości zrzucić zbędnych kilogramów, a wręcz przybywa ich.

Beta blokery

Beta-blokery stosowane są w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, migreny i jaskry. Jak beta-blokery mogą kolidować z utratą  wagi? Wszystko przez ich zdolność do obniżenia poziomu energii. Odchudzanie wymaga dużej dawki energii, zużywanej podczas treningu. Trudno jest trzymać się rutynowego treningu, kiedy organizm nie ma na to siły. Leki te mogą również obniżyć zdolność organizmu do spalania kalorii o około 80 dziennie.

Antybiotyki

Jednym z wyjaśnień, dlaczego antybiotyki zwiększają naszą wagę jest to, że zakłócają one pracę bakterii jelitowych. Prowadzi to do zaburzeń trawienia, czego skutkiem jest przyrost masy ciała. Oczywiście nie wszystkie antybiotyki muszą działać w ten sposób, a żeby zapobiec takim skutkom ubocznym, można stosować probiotyki, które zapobiegają zakłóceniom trawienia. Najlepiej wybierać oczywiście te naturalne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tycie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy