Jakie mogą być przyczyny bólu kolana?
Staw kolanowy dźwiga ciężar całego naszego ciała, dlatego łatwo go przeciążyć lub doprowadzić do urazu. Kolanom nie sprzyja brak ruchu, ale zbyt intensywny wysiłek też może skończyć się kontuzją. Każdy ból kolana, który trwa dłużej niż dwa tygodnie, powinien być skonsultowany ze specjalistą. Dolegliwości mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, zmianach w chrząstce stawowej, a nawet chorobie zakaźnej. Warto działać jak najszybciej, by zminimalizować ryzyko powikłań.
Objawy
Dźwiganie zakupów, brak ruchu, nadwaga – tego nasze kolana nie lubią. Wystarczy jeden z tych szkodliwych czynników, by zaczęły nam dokuczać. Do typowych objawów choroby zwyrodnieniowej należą m.in. sztywnienie kolan, ból przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach, a nawet przy każdym ruchu. W przypadku dolegliwości zawsze warto wykonać USG i zdjęcie rentgenowskie stawu kolanowego. M.in. na ich podstawie specjalista dobierze odpowiednie leczenie.
Leczenie
Maści i środki przeciwbólowe. Jeśli ból kolana nie jest bardzo intensywny, wystarczy wcieranie w chore miejsce maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym (ich skuteczność zwiększa terapia ultradźwiękami). Można wspomóc się lekami, np. diclofenakiem, ale taka dłuższa terapia szkodzi żołądkowi.
Fizykoterapia. Dobrze dobrane zabiegi (np. krioterapia, terapia pulsującym polem magnetycznym) rozluźniają mięśnie, łagodzą stany zapalne.
Odciążenie stawu. Warto powalczyć z nadmiarem kilogramów, – kolana szybko odczują ulgę. Unikaj dźwigania ciężarów, przebywania w pozycji klęczącej, mocnego zginania kolan, robienia wymachów nogami i ćwiczeń z obciążeniem.
Objawy
Wystarczy jeden niefortunny ruch np. podczas biegu czy szybkiego marszu, by doprowadzić do urazu. Na kontuzję najbardziej narażone jest więzadło przednie krzyżowe w kolanie. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, słyszymy charakterystyczne „trzaśnięcie”. Czujemy ból, pojawia się też wrażenie, jakby kolano było niestabilne i „uciekało”. Jak najszybciej trzeba rozpocząć leczenie.
Leczenie
Zgłoś się do ortopedy. Jeśli więzadło zostało naciągnięte, da skierowanie na fizjoterapię. Gdy doszło do jego naderwania – często konieczne jest korzystanie ze stabilizatorów lub kul, by dodatkowo nie przeciążać stawu. Jeśli więzadło zostało zerwane lub dolegliwości kolan powtarzają się – lekarz wypisze skierowanie na operację.
Ćwicz rozsądnie. Nawet jeśli nie planujesz intensywnego wysiłku, nigdy nie zapominaj o krótkiej rozgrzewce. Dostosuj gimnastykę do własnych możliwości i wieku, bo dzięki temu unikniesz przeciążenia mięśni i stawów.
Ta przenoszona przez kleszcze choroba może dawać objawy trudne do zdiagnozowania. Wśród nich są bóle stawów. Pierwszym sygnałem boreliozy jest tzw. wędrujący rumień na skórze. Niewyleczona choroba przechodzi w stan przewlekły. Gdy podejrzewamy boreliozę, trzeba pójść do lekarza.
Objawy infekcji bakteryjnej w kolanie są zwykle bardzo intensywne. Skóra jest zaczerwieniona, piecze, pojawia się silny obrzęk. Dolegliwościom towarzyszy podwyższona temperatura. Przyczyną choroby jest uraz ze skaleczeniem, do którego może dojść np. podczas prac w ogródku, gdy nasze kolana długo mają styczność z nierówną powierzchnią. Oto rady, co zrobić, by zwalczyć zakażenie.
Poradź się lekarza. Łykanie środków przeciwbólowych lub smarowanie nogi maścią nie pomoże. Jeśli w ranę wdały się bakterie, konieczna jest wizyta u specjalisty, który przepisze antybiotyk. Staraj się chronić kolana. Gdy planujesz pracę przy grządkach, zakładaj długie spodnie.