Jakie pokarmy nie powinny być spożywane razem?
Kiedy chcemy zacząć jeść zdrowo, myślimy o tym w kategoriach wielkości porcji czy ilości danych produktów, które zjadamy. Może cię to zaskoczy, lecz równie ważne jest to, kiedy jemy poszczególne rodzaje żywności. Łączenie odmiennych produktów żywieniowych w tym samym czasie może prowadzić do różnego typu problemów. Oto lista siedmiu połączeń produktów, które szkodliwie oddziałują na twój żołądek.
Choć sałatka pozbawiona tłuszczu może mieć niską zawartość kalorii, jednak sprawia, że nie wykorzystasz w pełni dobrodziejstwa warzyw. Badania pokazały, że dresingi sałatkowe zawierające tłuszcz umożliwiają organizmowi przyswojenie karotenoidów. Karotenoidy pomagają obniżyć ryzyko rozwinięcia nowotworu oraz chorób serca. Jednakże nasz organizm potrzebuje tłuszczu, aby móc przyswajać je właściwie. Wypróbuj zatem olej z oliwy, jako naturalny dresing, dzięki któremu zmaksymalizujesz przyswajalność karotenoidów.
Herbata ze śmietanką
Zarówno czarna, jak i zielona herbata naładowane są przeciwutleniaczami, które chronią organizm przed powstawaniem stanów zapalnych. Niestety, dodawanie do herbaty mleka krowiego czy sojowego, śmietany czy sztucznych zabielaczy, hamuje to działanie. Tłuszcz zawarty w produktach mlecznych i zabielaczach do kawy łączy się z przeciwutleniaczami w herbacie. W wyniku tego procesu stają się one niedostępne dla naszego organizmu, który nie może skorzystać z ich zdrowotnych właściwości. Aby czerpać więcej korzyści z picia herbaty, dodawaj do niej cytrynę zamiast mleka.
Problem z czerwonym winem polega na tym, że zawiera ono taniny, które powstrzymują wchłanianie do organizmu żelaza. Wielu wegetarian polega na soczewicy, jako głównym źródle zaopatrywania organizmu w żelazo. Jednakże, jeśli pijesz czerwone wino, taniny uniemożliwią ci przyswojenie odpowiedniej ilości żelaza. Może to prowadzić do wielu problemów, jak choćby anemii, ponieważ żelazo ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Jedno z badań pokazało, że taniny mogą zatrzymać aż do 88% żelaza, które mogłoby być przyswojone przez organizm. Jeśli więc chcesz pić wino do posiłku z soczewicy, przerzuć się na wino białe, zawiera ono bowiem dużo mniej tanin.
Piwo i burgery
Jest to jedno z klasycznych połączeń jedzenia z alkoholem, które wywołuje różne powikłania zdrowotne. Główny problem polega na tym, że hamburgery są bardzo tłuste, a za rozbicie tłuszczu w organizmie odpowiada nasza wątroba. Jednocześnie pamiętać należy, że wątroba rozpoznaje alkohol, jako substancję toksyczną, zatem najpierw skoncentruje się na jej strawieniu i wydaleniu. Kiedy wątroba jest zajęta trawieniem alkoholu, cały tłuszcz z hamburgera zostaje odłożony w formie komórek tłuszczowych, co, naturalnie, wywoła tycie. Hamburger z piwem to najpowszechniejszy przypadek złego połączenia żywności, lecz prawda jest taka, że każdy rodzaj jedzenia jest zły, kiedy popijamy go alkoholem.
Chociaż pomysł na tost z dżemem brzmi smakowicie, jednak trzeba pamiętać, że białe pieczywo to nic więcej, jak czyste węglowodany. Produkty skrobiowe znane są z tego, że wywołują gwałtowne podniesienie poziomu glukozy we krwi. Ponieważ dżem to nic więcej jak cukier, powoduje on dalszą eskalację poziomu cukru w organizmie. Cukrowe zastrzyki w formie żywności są niezwykle problematyczne dla zdrowia, ponieważ spalają szybko całą naszą energię pozostawiając nas zmęczonymi. Dżem najlepiej jest więc jeść z pełnoziarnistym pieczywem, które spowolni trawienie i ustabilizuje poziom cukru we krwi. Jeśli koniecznie musisz jeść jasne pieczywo, smaruj je na przykład niesłodzonym masłem orzechowym. Tłuszcze i proteiny zawarte w maśle orzechowym pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi.
Kofeina, jak wiemy, ma działanie pobudzające, podczas gdy alkohol relaksuje. Kiedy wprowadzasz na raz do organizmu te dwie substancje, powodują one, że mózg ma trudności z rozpoznaniem efektów działania każdej z nich oddzielnie. Może spowodować to, że upijesz się bardziej, niż zdajesz sobie sprawę. Możesz także przedawkować ilość przyjętej kofeiny, wywołując palpitacje serca. Połączenie obydwu substancji jest tak szkodliwe, że w niektórych krajach regulacje prawne zakazują produkcji napojów zawierających jednocześnie alkohol i kofeinę.
Orzechy i czerwone mięso
Orzechy stanowią znakomite źródło protein, zawierają jednak także kwas fitynowy. Substancja ta dokonuje rozkładu żelaza, zanim zdąży ono być wchłonięte przez organizm. Kiedy zjadasz bogatą w żelazo wołowinę zaraz po tym, jak jadłeś orzechy, jest dużą szansa, że twój organizm nie przyswoi całego żelaza, które może. Ponieważ żelazo potrzebne jest do transportu tlenu w organizmie, jego niedobór będzie powodował różne problemy. Warto także pamiętać, że jedzenie nadmiernej ilości mięsa na raz powoduje, że zawarte w nim proteiny mogą wywołać trudności trawienne.