Reklama

Jakie są przyczyny obrzęku nóg?

Obrzęk nóg to częsta dolegliwość, którą mamy w zwyczaju traktować jako defekt natury estetycznej. Tymczasem w ten sposób nasz organizm próbuje nam zakomunikować coś ważnego. Zazwyczaj przyczyną opuchlizny kończyn dolnych jest siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna czy nadwaga i nieprawidłowa dieta. W ten sposób dają jednak o sobie znać także groźne choroby narządów wewnętrznych. Obrzęk nóg może wiązać się z zakrzepicą żył, niewydolnością żylną, chorobami nerek, zapaleniem osierdzia czy uszkodzeniami naczyń chłonnych. Z tego względu opuchlizny na nogach nie należy bagatelizować. Sprawdź, jak rozpoznać groźny obrzęk nóg.

Obrzęk nóg a zakrzepica żył

Uporczywe obrzęki kończyn dolnych często świadczą o zakrzepicy żył. Opuchlizna pojawia się nagle, nie poddaje się naciskowi i zazwyczaj ma charakter jednostronny. Przeważnie występuje w okolicy kostki, ale może też utworzyć się na udzie i łydce. Przy zakrzepicy żył charakterystyczny jest także gwałtowny skurcz mięśni, który nie mija, za to nasila się przy zginaniu stopy. Obrzękowi często towarzyszy zaczerwienienie skóry i uczucie gorąca. Przyczyną schorzenia mogą być nieprawidłowo działające zastawki w żyłach, przez co krew cofa się w dół kończyn, wywołując groźny stan zapalny. Uszkodzenia naczyń krwionośnych mogą skutkować utworzeniem się skrzepliny, co objawia się m.in. opuchlizną. Skrzepliny mogą być nawet zagrożeniem dla życia – jeśli przedostaną się do głównego krwioobiegu, a przede wszystkim tętnicy płucnej, istnieje ryzyko nagłego zgonu. Objawy to ból w klatce piersiowej, duszności, kaszel, gorączka i utrata przytomności.

Reklama

Obrzęk nóg a obrzęk limfatyczny

Obrzęk nóg może być również skutkiem zastoju limfy w naczyniach chłonnych. Choroba ma charakter wrodzony lub rozwija się na skutek uszkodzenia naczyń. Jej postęp jest powolny, ale w zaawansowanym stadium istnieje nawet ryzyko amputacji kończyn. Mówimy wtedy o „słoniowaciźnie” – pierwotny zarys nóg staje się niewidoczny pod opuchlizną, skóra staje się twarda i uwidaczniają się na niej grudkowate naroślą oraz wybrzuszenia. Chodzenie jest bardzo utrudnione.

Obrzęk nóg a choroby nerek

Opuchlizna nóg to częsty i charakterystyczny objaw problemów z nerkami. W organizmie dochodzi wtedy do zatrzymywania nadmiernej ilości sodu i wody. Przyczyną może być kłębuszkowe zapalenie nerek, które nieleczone przekształca się w przewlekły stan zapalny narządu lub zespół nerczycowy. Charakteryzuje się on m.in. nadmiernym wydalaniem białka z moczem. Choroby nerek mogą rozwijać się niemal bezobjawowo przez długi czas, prowadząc do zwłóknienia narządu. Dlatego jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny skłonić nas do zbadania moczu i krwi.

Obrzęk nóg a choroby serca

Obrzęk nóg to również częsty efekt problemów z sercem, takich jak niewydolność tego narządu czy zapalenie osierdzia. Dochodzi wtedy do zaburzeń krążenia, a w organizmie wzrasta stężenie sodu, który odpowiada za zatrzymywanie wody. W żyłach rośnie też ciśnienie krwi. Wszystkie te czynniki wywołują opuchliznę nóg, w pierwszej kolejności kostek. W zaawansowanym stadium choroby obrzęki pojawiają się już rano. Zaburzenia krążenia można potwierdzić w prosty sposób. Jeśli opuchlizna pod wpływem nacisku się odkształca, a w skórze powstaje zagłębienie, najprawdopodobniej mamy problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Inne przyczyny obrzęku nóg

Obrzęki w stawie kolanowym czy skokowym mogą być objawem chorób reumatycznych lub zwyrodnieniowych. Nasz niepokój powinna też wzbudzić sztywność stawów, a także mrowienie i zaczerwienienie skóry, które jest charakterystyczne dla wielu przewlekłych chorób stawów.

Obrzęki nóg bywają też objawem schorzeń wątroby. Nieprawidłowo działający narząd nie jest w stanie regulować poziomu sodu w organizmie i nie jest w stanie zapewnić właściwego odpływu krwi. Niemożliwa jest też odpowiednia synteza białek.

Obrzęki nóg mogą być również efektem alergii lub reakcji organizmu na kontakt z substancjami toksycznymi. Opuchlizna bardzo często doskwiera też kobietom w ciąży – przyczyną są wtedy gwałtowne zmiany hormonalne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy